اجتماعی
ایسنا
۱۴۰۱/۰۴/۲۴ ۱۲:۰۰:۳۸
وزیر بهداشت: وارد موج هفتم کرونا شده‌ایم
وزیر بهداشت: وارد موج هفتم کرونا شده‌ایم
وزیر بهداشت با اشاره به اجرای طرح «دارویار» و همچنین اقدامات انجام‌شده در جهت بیمه همگانی سلامت، ضمن تاکید بر اینکه سه دهک اول جامعه مطمئن باشند که بیمه شده‌اند، در عین حال از افراد فاقد پوشش بیمه‌ای خواست جهت ثبت‌نام بیمه سلامت اقدام کنند. وی همچنین با اشاره به آمارهای کرونا، گفت که ایران وارد موج هفتم کرونا شده است.
ایسنا


بهرام عین‌اللهی پنجشنبه شب (۲۳ تیر) با حضور در برنامه تلویزیونی صف اول، با اشاره به بیمه رایگان حدود شش میلیون نفر در کشور گفت: آرزوی بیمه همگانی که سال‌های سال در کشور مطرح بود، امسال محقق شده و با این زیرساخت بیمه است که می‌توانیم طرح دارویار را اجرا کنیم. به این ترتیب می‌توان یارانه سلامت و فرانشیز بیمه‌ای را انجام داد؛ به‌طوریکه افزایشی در پرداختی از جیب بیماران نداشته باشیم.

وی در پاسخ به این پرسش که چه تعداد از شهروندان مشمول بیمه همگانی شدند؟ گفت: سه دهک اول جامعه مطمئن باشند که بیمه شده‌اند؛ البته ممکن است تعدادی از هموطنان از بیمه‌شدن خود خبر نداشته باشند. در مجموع حدود ۴۶ میلیون نفر از جمعیت کشور تحت پوشش بیمه سلامت هستند و چیزی حدود همین مقدار هم تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی. بیمه‌های دیگر، درصد کمتری از جمعیت را تحت پوشش دارند.

بیمه‌نشده‌ها برای بیمه کردن خود اقدام کنند

وزیر بهداشت تاکید کرد: بیش از ۹۰ درصد بیمه همگانی در کشور اجرا شده است. البته تعدادی از افراد هم جزو سه دهک اول نیستند که می‌توانند با مراجعه به دفاتر پیشخوان ثبت‌نام کنند. به نظر می‌رسد این افراد از یک تا یک و نیم میلیون نفر بیشتر نباشند. ما از این افراد درخواست داریم که جهت بیمه کردن خود اقدام کنند. همچنین آمادگی داریم که در شش ماه آینده بدون انجام آزمون وسع، بیمه افراد بیمه‌نشده را انجام دهیم و به این ترتیب بتوانیم خدمات حوزه سلامت را به این عزیزان ارائه دهیم.

در ارائه خدمات، تفاوتی بین بیمه‌شدگان رایگان با سایر بیمه‌شده‌ها نیست

عین‌اللهی همچنین تاکید کرد که در ارائه خدمات به بیمه‌شدگان رایگان با سایر افراد بیمه‌شده تفاوتی وجود ندارد و این افراد می‌توانند با مراجعه به مراکز درمانی، خدمات لازم را دریافت کنند. طرح در حال اجرا است که ما در این جاده هنوز در ابتدای راه هستیم و باید به نهایت آن برسیم.

وزیر بهداشت با اشاره به فعالیت حدود هزار بیمارستان و ۵۰۰ هزار پرسنل و تجهیزات پیشرفته بیمارستانی در کشور، گفت که با چنین آماری، زیرساخت‌ها برای ارائه خدمات فراهم است و مشکل اصلی، بهره‌وری است.

امکانات طرح دارویار برای اتباع خارجی

وی همچنین گفت: در طرح دارویار و امکاناتی که می‌تواند اضافه شود، اتباع خارجی هم اگر به صورت اورژانسی به مراکز درمانی مراجعه کنند، بلافاصله باید بیمه شوند و خدمات لازم باید به آنها ارائه شود؛ چراکه جان این افراد نیز به‌واسطه آن بیماری در خطر است.

اعتبار شش هزار میلیارد تومانی برای بیمه همگانی رایگان

عین‌اللهی درباره میزان هزینه‌کرد مجلس و دولت برای بیمه همگانی گفت: امسال حدود شش هزار میلیارد تومان مجلس مصوب مصوب کرده است تا بیمه همگانی رایگان برای سه دهک اول جامعه انجام شود. همچنین در بحث بیماری‌های صعب‌العلاج که از نظر پزشکی می‌گویند این بیماری‌ها خانه‌برانداز هستند و هزینه‌های هنگفتی ایجاد می‌کنند، در این زمینه نیز مجلس حدود پنج هزار میلیارد تومان امسال مصوب کرده تا بتوانیم بیماران خاص، سرطانی و هزینه‌های بالای این بیماران را پوشش دهیم. در این زمینه نیز گام بزرگی برای بیمه برداشته شده است.

جلوگیری از قاچاق دارو با طرح دارویار

وی در ادامه درباره قاچاق معکوس دارو از کشور به کشورهای اطراف، گفت: اگر هر چیزی حساب و کتاب و نظم یابد مانع از قاچاق خواهد شد. پیش از این ارز ۴۲۰۰ تومانی جهت تامین مواد اولیه دارویی پرداخت می‌شد و به این ترتیب یارانه را به ماده اولیه می‌دادیم، نه به مردم و بر همین اساس هم تولید انجام می‌شد؛ بنابراین وقتی به‌راحتی و بدون بیمه بتوان مقدار فراوانی از این داروها را فراهم کرد، مشخص است که به راحتی هم قاچاق می‌شود؛ اما وقتی تامین مواد اولیه با نرخ نیمایی صورت می‌گیرد و یارانه سلامت به بیمار داده می‌شود قاعدتاً منابع مالی ما نیز هدایت‌شده خواهد بود. هدف ما این است که دارو به دست مصرف‌کننده برسد و این موضوع از قاچاق جلوگیری می‌کند.

عین اللهی درباره داروهای وارداتی کامل نیز گفت: داروهایی که به صورت کامل وارداتی هستند با پرونده الکترونیک صرفاً به بیمار داده می‌شود و به دست غیر بیمار نمی‌رسد. در این زمینه نیز دیدیم اگر چند برابر میزان مصرف بیماران دارو تولید یا وارد شود ولی از راه‌های مختلف قاچاق می‌شد، یکی از منافع طرح دارویار آن است که جلوی قاچاق دارو گرفته می‌شود. در این زمینه می‌گفتند که ما تنها به ۸۰ میلیون ایرانی خدمت نمی‌دهیم بلکه به ۴۰۰ میلیون نفر که شامل مردم کشورهای همجوار نیز بود، ارائه خدمت می‌کردیم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: بنابراین با طرح دارو دارویار کیفیت خدمات‌دهی را نیز بهتر خواهیم کرد. با اجرای این طرح از امسال جلوی اتلاف مالی گرفته می‌شود و یارانه سلامت از امسال فقط به مردم کشور خودمان تعلق می‌گیرد.

تولید دارو باید برای تولیدکننده به‌صرفه باشد

وی در ادامه با تاکید بر اینکه تولیدکننده دارو باید سودش را از تولید دارو ببرد، گفت: تولید باید برای تولید کننده به‌صرفه باشد. وقتی که دارو به قیمت واقعی تولید می‌شود، سازمان بیمه‌گر نیز یارانه آن را به مردم خواهد داد. این موضوع هم در افزایش تولید موثر خواهد بود و هم مطمئن خواهیم بود که یارانه سلامت به دست مردم می‌رسد. وقتی تولیدکننده‌ها با این فرایند میزان تولیدشان را افزایش دهند قاعدتاً از واردات داروهای با فراورده کامل می‌توان کمتر کرد و به این ترتیب تولیدکننده انگیزه بیشتری برای تولید پیدا می‌کند. البته کیفیت محصول هم برای ما بسیار مهم است. حتماً امتیاز لازم به تولید داخلیِ با کیفیت داده می‌شود و از آنها حمایت‌های لازم انجام می‌شود.

عین‌اللهی با تاکید بر اینکه "هدف ما خودکفایی است"، به دوران کرونا اشاره کرد و گفت: در دوران کرونا کسی به ما کمکی نکرد؛ نه در دارو، نه در سرم و نه در بخش‌های دیگر. ما باید روی پای خودمان بایستیم تا بتوانیم نیازهای مردم را تامین کنیم. این هدف غایی ما است. در این زمینه مقام معظم رهبری امسال بحث دانش‌بنیان‌ها را مجدداً مورد تاکید قرار دادند. یکی از نیازهای مهم ما در دانش‌بنیان‌ها بحث‌های دارویی است و باید منابع مالی را به این سمت هدایت کنیم.

رفع کمبودهای دارویی با اجرای طرح دارویار

وزیر بهداشت در ادامه با طرح این پرسش که "چرا ما باید کمبود دارویی داشته باشیم؟" افزود: علت این موضوع، نرسیدن ارز ترجیحی مناسب و مرغوب در زمان مناسب به تولیدکننده است. با اجرای طرح دارویار کمبود دارو رفع می‌شود؛ این در حالی است که پیش از این در برخی مقاطع کمبودهای فصلی دارو پیدا می‌شد. چرا ما باید کمبود سرم داشته باشیم در حالی که تولیدکنندۀ آن را در کشور داریم؟ در طرح دارویار، یارانه سلامت و فرانشیز بیمه به مردم پرداخت می‌شود و ارائه خدمات با وضعیت مناسب و بدون تغییر در پرداختی‌ها به مردم صورت می‌گیرد.

استقبال کشورهای همسایه از داروهای ایرانی

در ادامه، عین‌اللهی درباره استقبال کشورهای همسایه از داروهای ایرانی گفت: در تولید دارو مشخص است که اولویت باید تامین نیازهای خودمان باشد و نباید مردم کمبود دارویی داشته باشند. بر این اساس تولیدکننده‌ها را تشویق می‌کنیم که ابتدا با تامین نیاز داخلی، به صادرات نیز بپردازند؛ چراکه صادرات می‌تواند برای آنها نقطه مثبتی باشد.

وی افزود: در همین راستا در ژنو با ۹ کشور منطقه صحبت داشتم و اکثر این کشورها از ما تقاضای دارو دارند. امروز داروی ایرانی در کشورهای همسایه به عنوان یک داروی خوب تلقی می‌شود و ما پیگیر آن هستیم که با حمایت از تولیدکننده‌ها آنها را به سمتی هدایت کنیم تا علاوه بر تامین نیازهای داخلی، صادرات دارو هم داشته باشیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: مشخصاً یکی از راه‌های تبلیغ انقلاب نیز صادرات محصولات خودمان به کشورهای دیگر است. این موضوع دارای آثار فرهنگی و نشان‌دهنده اقتدار ملی است. البته در برخی داروهای با تکنولوژی بالا، اکنون نیز این موفقیت را داریم و شرکت‌های ایرانی صادرات نیز انجام می‌دهند.

اجرا کامل برنامه نسخه الکترونیک تا پایان امسال

عین‌اللهی در ادامه صحبت‌هایش درباره بحث نسخه الکترونیک نیز گفت: نسخه الکترونیک یک آرزوی چندین و چند ساله در نظام سلامت بوده و سال‌های سال برنامه‌های مختلف برای آن وجود داشته است. نسخه الکترونیک در سال ۱۳۹۷ به صورت پایلوت در کشور آغاز شد و در ابتدای کار دولت سیزدهم هم نسخه الکترونیک به عنوان یک برنامه اصلی مطرح شد و در چند ماهه اخیر شتاب گرفت و با سرعت بالایی پیش رفت. مجلس شواری اسلامی هم با قوانینی که وضع کرد به این موضوع شتاب داد.

وی افزود: ما توانستیم تا بالای ۹۰ درصد نسخه الکترونیک را اجرایی کنیم، ولی برخی مشکلاتی که در اجرای نسخه الکترونیک وجود دارد، به زیرساخت‌ها برمی‌گردد؛ به طوری که در برخی مناطق دوردست کشور اینترنت با سرعت کافی نداریم. البته در وزارت ارتباطات هم پیشرفت‌ها در این زمینه بسیار زیاد بوده، اما به هر حال زیرساخت‌ها به هم وابسته است.

وزیر بهداشت ادامه داد: ان‌شاءالله تا پایان امسال اجرای نسخه الکترونیک را در کشور به صد درصد برسانیم. این اقدام چند مزیت برایمان به همراه دارد؛ یکی اینکه دسترسی به اطلاعات داریم. یکی از مواردی که باید بر اساس آن برنامه‌ریزی کرد، اطلاعات است. اطلاعاتی مانند اینکه چه بیماری‌هایی شایع است، چه داروهایی بیشتر در کشور مصرف می‌شود و نظیر اینها. بنابراین نسخه الکترونیک اطلاعات بسیار ارزنده‌ای به ما می‌دهد و اجرای نسخه الکترونیک را به عنوان یک ضرورت پیگیری می‌کنیم.

وی ادامه داد: در بیمه سلامت و بیمه تامین اجتماعی هم پیشرفت‌ها بسیار خوب است که امیدواریم تا پایان سال هم تکمیل شود. در عین حال در نسخه الکترونیک، تخلفات احتمالی نیز قابل رصد است. به طور کلی یکی از پایه‌های اصلی کار ما در بیمه همگانی و همچنین در طرح دارویار، نسخه الکترونیک است که امیدواریم تا پایان امسال بتوانیم آن را به صورت کامل ارائه کنیم.

وارد موج هفتم کرونا شده‌ایم

وزیر بهداشت در ادامه درباره وضعیت کرونا در کشور، گفت: بارها اعلام کرده‌ام، این‌که فکر کنیم کرونا تمام شده، بسیار اشتباه است. کرونا، ویروسی است که تا سال‌ها باقی خواهد ماند. مشکلی که در زمینه کنترل کرونا وجود دارد، این است که دنیا در قبال این بیماری به صورت یکسان عمل نمی‌کنند. در حال حاضر میزان واکسیناسیون در دنیا در برخی کشورهای آفریقایی شش تا هشت درصد است و ویروس در این کشورها پایدار است.

وی افزود: به عنوان مثال، سویه اُمیکرون از آفریقای جنوبی شروع شد. کشورهایی هستند که واکسیناسیون درستی نداشته‌اند و ایمنی افراد در این کشورها پایین است. بنابراین وقتی ویروس وجود دارد، جهش پیدا کرده و همه کشورها را متاثر می‌کند. باتوجه به آمار، فکر می‌کنم کشور ما هم وارد موج هفتم کرونا شده است.

مردم دُز یادآور واکسن کرونا را تزریق کنند

عین‌اللهی یادآور شد: آنچه در موج ششم توانست به ما کمک کند و حاشیه امنی را برایمان ایجاد کند، همکاری مردم در واکسیناسیون بود که باید از مردم تشکر کنم. اکنون هم که هنوز با شدت بالایی دچار درگیری نشدیم، از مردم خواهش می‌کنم که حتما واکسن را به عنوان دز یادآور تزریق کنند.

وی تاکید کرد: افرادی که شش ماه از واکسن قبلی‌شان گذشته باشد، حتما باید واکسن یادآور تزریق کنند که منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. کسی که به اُمیکرون مبتلا شود، اگر واکسن تزریق کرده باشد، قطعا شدت بیماری‌اش کم خواهد بود و ما شاهد حوادث بد نخواهیم بود؛ به‌ویژه افراد بالای ۶۵ سال یا افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت و ... حتما واکسن دز یادآور را تزریق کنند.

وزیر بهداشت در پایان با تاکید بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی گفت: از نظر رعایت پروتکل‌های بهداشتی مانند استفاده از ماسک، رعایت تهویه و رعایت فاصله‌گذاری باید بیشتر توجه شود. امیدوارم بتوانیم این موج را هم به سلامت رد کنیم. وزارت بهداشت آمادگی کامل دارد و مراکز درمانی ما آمادگی کامل دارند؛ اما امیدواریم با پیشگیری، کارمان به درمان نرسد.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما