سیاسی
ایسنا
۱۴۰۱/۰۳/۰۷ ۱۱:۱۵:۰۲
واکنش مجلسی‌ها به اقدام تنبیهی ایران علیه یونان: آفرین و دست‌مریزاد
واکنش مجلسی‌ها به اقدام تنبیهی ایران علیه یونان: آفرین و دست‌مریزاد
در پی توقیف یک نفتکش ایرانی توسط دولت یونان و در اختیار قرار دادن نفت آن به آمریکایی‌ها، ایران تصمیم به اقدام تنبیهی علیه این کشور گرفت؛ موضوعی که با واکنش نمایندگان مواجه شد.
ایسنا

محموله کشتی تحت پرچم جمهوری اسلامی ایران در آب‌های یونان توقیف شد. سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع حاکمیت دریایی کشور نسبت به اقدام دولت یونان در رابطه با نگه داشتن کشتی با پرچم جمهوری اسلامی ایران و توقیف بار آن، واکنش نشان داد و در بیانیه ای از دولت یونان خواست که فوراً به تعهدات بین‌المللی خود عمل کند.

بلافاصله کاردار سفارت یونان در تهران (در غیاب سفیر) به وزارت امور خارجه کشورمان احضار و مراتب اعتراض شدید دولت جمهوری اسلامی ایران به وی ابلاغ شد.

مقامات گارد ساحلی یونان اعلام کردند بنا بر درخواست وزارت دادگستری آمریکا، محموله نفتی توقیف‌شده ایران را در راستای اجرای تحریم‌های آمریکا به این کشور تحویل می‌دهند. در همین راستا نیز خبرگزاری رویترز با استناد به اظهارات سه منبع مطلع مدعی شد که نفت توقیف شده ایران از یک کشتی در یونان به آمریکا تحویل داده شده و تحت مصادره آن است.

در ادامه تلاش های دیپلماتیک وزارت امور خارجه برای رفع توقیف محموله کشتی تحت حاکمیت جمهوری اسلامی ایران در آبهای ساحلی یونان که با فشار و مداخله دولت امریکا در حال انجام است، کاردار سفارت سوییس در تهران، در غیاب سفیر این کشور توسط مدیر کل آمریکای وزارت امور خارجه کشورمان احضار و مراتب نگرانی و اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران نسبت به تداوم نقض صریح قوانین و مقررات بین المللی حقوق دریاها و کنوانسیون های بین المللی مربوطه خصوصا اصل آزادی کشتیرانی و تجارت آزاد بین المللی توسط دولت امریکا، اعلام و بر رفع فوری توقیف کشتی و محموله آن تاکید به عمل آمد.

در نهایت روز گذشته (۶ خرداد) ایران تصمیم به اقدام تنبیهی علیه یونان گرفت. طبق اعلام روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیروی دریایی سپاه ۲ فروند نفتکش یونانی را به دلیل تخلفات انجام گرفته در آبهای نیلگون خلیج همیشه فارس توقیف کرد.

تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در صفحات شخصی خود در توییتر به توقیف کشتی نفتکش ایرانی توسط دولت یونان و در اختیار قرار دادن نفت آن به آمریکایی‌ها و همچنین اقدام متقابل ایران در توقیف دو نفتکش یونان واکنش نشان دادند که در زیر می خوانید:

جلیل رحیمی جهان آبادی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:

«اقدام ⁧‫سپاه پاسداران‬⁩ در توقیف دو ⁧‫کشتی‬⁩ متخلف ⁧‫یونانی‬⁩؛ عملی منطبق بر موازین حقوق دریاهاست. سپاه نیروی دفاعی ما و مورد حمایت همه ارکان حاکمیت و مردم است.
غرب نمی‌تواند دزدی نفت ما را قانونی و برخورد سپاه با ⁧‫نفتکش‌های متخلف را غیر قانونی بداند، استاندارد دوگانه بین المللی وجود ندارد.»

بهروز محبی نجم آبادی نماینده سبزوار:

«به عنوان عضو گروه دوستی پارلمانی یونان، از دولت یونان درخواست استیفای کامل حقوق ملت مقتدر ایران اسلامی را دارم.
یونان سریعا خطای نابخشودنی خود در همکاری با شیطان بزرگ و دزدی دریایی نفت ایران را جبران کند. ما سال هاست شاخ بزرگترین غارتگر بین المللی، آمریکای جهانخوار را شکسته ایم.»

سیدناصر موسوی لارگانی نماینده فلاورجان:

«کشورهایی که به تبعیت از آمریکا علیه منافع ایران اقدام می کنند، بدانند خلیج فارس دباغ خانه است و گذر پوست هم به ⁧‫دباغ خانه‬⁩ خواهد افتاد. خیال نکنند با توقیف نفتکش و دزدیدن نفت‬⁩ ملت ایران می‌توانند قسر در بروند. دست مریزاد می‌گوییم به دلاورمردان سپاه که یونانیان را خوب تنبیه کردند.»

هادی بیگی‌نژاد نماینده ملایر:

«اقدام مذبوحانه یونان در توقیف نفتکش ایرانی با توقیف دو ⁧‫نفتکش یونانی‬⁩ توسط نیروی دریایی سپاه پاسخ داده شد.
دست‌مریزاد به سبزپوشان جمهوری اسلامی ایران
آمریکا هم بداند که مصادره کشتی ایرانی بدون هزینه و بی پاسخ نخواهد ماند. به وقتش سیلی مقتدرانه‌ای خواهیم زد.»

علی حدادی نماینده ساوجبلاغ:

«آفرین به ⁧‫عناصر مومن‬⁩ در جمهوری اسلامی ایران که خوش‌خدمتی برخی برای آمریکا را بی‌جواب نگذاشتند.»

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما