اجتماعی
ایسنا
۱۴۰۱/۰۴/۲۱ ۱۰:۴۶:۵۹
بهبودیافتگان کرونا ۴ هفته بعد از بهبودی دوباره به کووید مبتلا می‌شوند
بهبودیافتگان کرونا ۴ هفته بعد از بهبودی دوباره به کووید مبتلا می‌شوند
کارشناسان بهداشت دریافتند زیرسویه اومیکرون BA.۵ که در حال حاضر مسئول اکثر عفونت‌هاست، می‌تواند به سرعت کسانی که در برابر ویروس حفاظت شده‌اند را دوباره آلوده کند.
ایسنا

قبلا تصور می‌شد کسانی که واکسینه شده‌اند، درمان‌های آنتی‌بادی دریافت کرده‌اند یا در مقابل ابتلا به ویروس مصونیت طبیعی پیدا کردند، حداقل ماه‌ها بعد در معرض خطر کمتر آلودگی دوباره قرار ندارند اما اندرو رابرتسون، مدیر ارشد بهداشت استرالیای غربی، گفت: در حال حاضر افراد در عرض چند هفته دوباره به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند.

وی اظهار کرد: آنچه که ما شاهد آن هستیم، افزایش تعداد کسانی است که به BA.۲ آلوده و پس از چهار هفته دوباره مبتلا شدند؛ بنابراین شاید ۶ تا هشت هفته آن‌ها در حال ابتلا به عفونت هستند و تقریبا و مطمئنا عفونت دوم با BA.۴ یا BA.۵ است.  

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، BA.۵ مسئول حدود ۵۳ درصد از عفونت‌های کووید و BA.۴ میزان ۱۶.۵ درصد از عفونت‌ها را به خود اختصاص داده است.

دکتر دیوید داودی، اپیدمیولوژیست در دانشکده بهداشت عمومی جان هاپکینز، گفت: عفونت مجدد با BA.۵ و BA.۴ معمولا در مقایسه با عفونت‌های اولیه کووید ۱۹ شدت کمتری دارد.

وی بیان کرد: از آنجایی که این ویروس تکامل یافته، تا مقداری مقاومت در برابر آنتی‌بادی‌ها داشته باشد، سیستم ایمنی در حال یادگیری پاسخ دادن به آن بدون آسیب به بدن است.

آخرین زیرسویه‌ها نسبت به آنتی‌بادی‌ها بسیار مقاوم هستند

مانند زیرسویه‌های قبلی BA.۵ و BA.۴ دارای جهش‌هایی است که به آن اجازه می‌دهد از محافظت ایجاد شده در برابر ویروس توسط واکسن‌های کووید یا عفونت‌های قبلی اجتناب کند.

در حالی که سیستم ایمنی هنوز برای خنثی کردن عفونت آنتی‌بادی تولید می‌کند، این محافظت با گذشت زمان کاهش می‌یابد.

داودی گفت: این یک سوئیچ روشن و خاموش نیست اما اگر کسی در معرض یک نوع فرعی پیچیده قرار گیرد زیرا محافظت از او در حال کاهش است، ویروس ممکن است روزنه‌ای برای ورود پیدا کند.

وی افزود: هر چیزی که بتواند کمی سریع‌تر این پاسخ ایمنی را افزایش دهد، مانند مصونیت جمعیت برای مقابله با ویروس دارای مزیت است.  

نتایج مطالعه اخیر دانشگاه کلمبیا که مورد بازبینی همتا قرار نگرفته، نشان می‌دهد زیرسویه‌های BA.۴ و BA.۵ در مقایسه با زیرسویه‌های قبلی اومیکرون حداقل چهار برابر در برابر مصونیت ایجاد شده در افراد مقاوم‌تر است.  

محققان به سرپرستی دکتر دیوید هو، مدیر مرکز تحقیقات ایدز آرون دایاموند(Aaron Diamond)، از کسانی که حداقل سه دوز واکسن mRNA یا ۲ واکسن دریافت کرده و سپس با اومیکرون آلوده شده بودند، آنتی‌بادی گرفتند. در یک مطالعه آزمایشگاهی محققان مشاهده کردند چگونه این آنتی‌بادی‌ها در برابر متغیرهای اومیکرون عمل می‌کند.

پیتر چین هانگ، متخصص بیماری‌های عفونی از دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو گفت که BA.۴ و BA.۵ ابر قدرت عفونت مجدد هستند.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما