بین الملل
ایسنا
۱۴۰۱/۰۸/۰۴ ۰۸:۳۴:۱۲
گفت‌وگوی بلینکن با گروسی درباره راستی‌آزمایی آژانس در ایران
گفت‌وگوی بلینکن با گروسی درباره راستی‌آزمایی آژانس در ایران
وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای از دیدار و گفت‌وگوی وزیر امور خارجه این کشور با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران خبر داد.
ایسنا

وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای از دیدار آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه این کشور با رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داد.
طبق این بیانیه، آن‌ها درباره موضوعاتی از جمله «خطرات ناشی از حمله غیرقانونی و بی‌دلیل روسیه علیه اوکراین برای امنیت جهانی» گفت‌وگو کردند و بلینکن از تلاش‌های آژانس برای تامین ایمنی نیروگاه اتمی زاپروژیا در اوکراین و حفاظت از آن قدردانی کرد.
در این بیانیه آمده است: بلینکن بر تعهد آمریکا نسبت به تامین منابع مورد نیاز آژانس جهت تداوم مسئولیت راستی‌آزمایی و نظارت آن در ایران و بر تعهد همکاری ادامه‌دار میان آژانس و شرکای سه‌جانبه توافق تسلیحاتی آکوس(AUKUS) تاکید کرد.

گفت‌وگوی بلینکن و رییس رژیم اسراییل درباره ایران
وزارت امور خارجه آمریکا همچنین در بیانیه‌ای از گفت‌وگوی وزیر امور خارجه آمریکا و رییس رژیم اسراییل درباره نقش ایران در منطقه خبر داد.
وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای از دیدار آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه این کشور و اسحاق هرتزوگ، رییس رژیم صهیونیستی در واشنگتن خبر داد.
طبق این بیانیه، بلینکن و هرتزوگ درباره آنچه آن را «تقویت روابط دوجانبه آمریکا-اسراییل، نگرانی‌های امنیتی مشترک، از جمله جنگ متجاوزانه روسیه در اوکراین و تاثیر مخرب ایران در منطقه»خوانده‌اند، گفت‌وگو کرده‌اند.
در این بیانیه آمده است، از دیگر موضوعات مورد بحث آن‌ها، «فرصت‌های توسعه و تعمیق روابط اسراییل با کشورهای عربی و تداوم فعالیت بی‌نظیر مجمع نقب» بود.
طبق این بیانیه، از دیگر محورهای دیدار و گفت‌وگوی آن دو، تنش‌های شدت گرفته و خشونت در کرانه باختری میان فلسطین و رژیم اسراییل بود که بلینکن در این زمینه بر ضرورت تنش‌زدایی از وضعیت از سوی طرفین تاکید کرد.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما