سیاسی
آخرین خبر
۱۴۰۱/۰۹/۲۱ ۱۰:۱۷:۵۳
رئیس مجلس: حل مسائل بعد از گذشت زمان آن ارزشی ندارد
رئیس مجلس: حل مسائل بعد از گذشت زمان آن ارزشی ندارد
رئیس مجلس در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش گفت: امروز باید اقرار کنیم در برخی مسائل قدرت حل مسئله را نداریم و گاهاً که قدرت حل مسئله‌ای را داریم اما آن را در زمان خود حل نمی‌کنیم و مسئله‌ای که در زمان خود حل نشود ارزش خود را از دست می‌دهد.
آخرین خبر

محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی در همایش هفته پژوهش گفت: اگر بخواهیم اثر حوزه پژوهش را در جامعه ببینیم ، باید دانست که نوآوری نیاز به شجاعت دارد، در همایش شفافیت گفتم که امروز کشور نیازمند مدیران شجاع است، مدیرانی قوی و امین، دستگاه های نظارتی باید کمک کنند که این مدیران شجاع،قدرت مدیریت داشته باشند نه اینکه دست و دلشان برای تصمیم گیری بلرزد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نوآوریی یعنی ریسک یعنی استفاده از فرصت هایی که در آن ریسک وجود دارد، تهدید ها همان فرصت های با ریسک است تحول در سازمان ها از فرصت های باریسک نشات می گیرد ما نیازمند مدیران خلاق و شجاع هستیم، مجموعه حکمرانی از این شجاعت باید حمایت کند تا تحول در حکمرانی محقق شود.

رییس مجلس افزود: سیستم آموزشی ما محقق پرور و اندیشه ورز نیست و یک مشکل ریشه‌ای است.

رییس قوه مققنه تصریح کرد:  ما در برخی از مسائل، قدرت حل مسئله را نداریم و اگر هم بعضی اوقات مسئله ای را حل می کنیم، در زمان خود حل نمی شود مسئله ای که در زمان خود حل نشود ارزش خود را از دست می‌دهد.

قالیباف بیان داشت: مهم ترین نکته ای که امروز می خواهم به مرکز پژوهش ها تاکید کنم این است که قوه مقننه نقش قانونگذاری و نظارت بر اجرای قانون را در اداره جامعه و حکمرانی دارد اینکه همیشه تاکید می کنیم و در کلام حضرت امام (ره) آمده است مجلس در راس امور است و رهبر انقلاب هم می فرمایند ریل گذاری کشور در اختیار مجلس است، این مهم و حیاتی است و مجلس است که جهت گیری ها را هدف گذاری و انجام می دهد .

وی اضافه کرد:از طرف دیگر با موضوعی روبرو هستیم که قانونی و طبیعی و تجربه دموکراسی در دنیا هم هست و در جایی خود یک واقعیت پذیرفته شده است که مجلس هر چهار سال یکبار باید عوض شود تفاوتی که مجلس ما با برخی از مجلس دنیا دارد این است که برخی از مجالس ساختار در حوزه قانونگذاری به گونه ای است که به تعبیر حوزه مدیریتی اداری ،یک ستاد مفصل و سنگینی در مجلس وجود دارد، وقتی دوره مجلس تمام می‌شود همه طرح ها و لوایحی در هر مرحله ای که هستند از رده خارج می شوند و با شکل گیری کمیسیون ها باید بررسی طرح ها و لوایح دوباره آغاز شود.

قالیباف اظهار داشت: در واقع حرکت از نو برای حرکت های برنامه ریزی شده ، رفتار سیستمی و حکمرانی اقدام درستی به نظر می رسد نباید چنین شوکی وارد شود و بنا نیست هر مجلس که عوض می شود ریل کشور هم تغییر کند اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که این رسالت مهم که بتواند همه داده ها و اندیشه ها و کارکردهای خوب و بخش نرم افزاری کشور که در قوه مقننه ذخیره می شود و به صورت یک امانتی از یک نسلی و دوره به دوره دیگر مجلس منتقل می شود و اگر لازم باشد با نگاه آینده نگری ریل جدیدی تعریف شوداگر از من سوال شود که جای تغییر و تحول در کجای در قوه مققنه است می گوییم مطمئن ترین جا برای این اصلاح مرکز پژوهش های مجلس است.

وی ادامه داد: در بسیاری  از موراد قانون بدون توجه به اجرای آن نوشته می شود،مرکز پژوهش ها به زمینه های اجرایی سازی قوانین دقت کند و این موضوع را مورد توجه قرار دهد.محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و تقدیر از پژوهشگران برتر که صبح امروز(دوشنبه، ۲۱ آذر ماه) در محل این مرکز برگزار شد، ضمن تسلیت ایام شهادت صدیقه کبری، حضرت زهرا(س) و تبریک هفته پژوهش به یکایک محققین، پژوهشگران و نخبگان جامعه، گفت: پژوهشگران تلاش می کنند هم مایه افتخار ایران عزیز در چهره بین المللی باشند و هم از کار مردم گره گشایی کنند. امروز مردم ما ذینفع ترین و ذیحق ترین افرادی هستند که باید از حوزه علم و دانش، محققان و نخبگان بهره مند باشند تا گرهی از کار آنها باز شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: همواره در شورای هماهنگی که متشکل از هیأت رئیسه مجلس و رؤسای کمیسیون ها بوده و رئیس مرکز نیز عضو آن است بحث مرکز پژوهش ها را مد نظر داشته و در اولویت قرار دادیم و روز به روز نیز شاهد هستیم که نقش آن بیشتر می شود.

کشور نیازمند مدیران شجاعی است که دو ویژگی قوی بودن و امین بودن را دارند

قالیباف در ادامه با بیان اینکه اگر بخواهیم اثر حوزه پژوهش را مانند سایر عرصه ها در جامعه ببینیم باید بدانیم که نوآوری نیازمند شجاعت است، عنوان کرد: روز گذشته نیز در جلسه همایش ملی شفافیت که سازمان های متعددی در آن حضور داشتند این نکته را در بخش نظارتی گفتیم که امروز کشور نیازمند مدیران شجاعی است که دو ویژگی قوی بودن و امین بودن را دارند لذا مسئولان باید در هر کجا هستند به خصوص در بخش هایی که جنبه نظارتی دارد، تلاش کنند تا در کنار برخورد با تخلفات، مدیران شجاعت در تصمیم گیری را داشته باشند نه اینکه دست و دلشان بلرزد.

وی در ادامه نوآوری در حوزه خلاقیت را ریسک دانست و افزود: نوآوری در خلاقیت یعنی همه فرصت هایی که در آن ریسک دارد؛ تحول در سازمان ها از فرصت های معمولی نشأت نمی گیرد بلکه از فرصت هایی حاصل می شود که توأم با ریسک است و اینجاست که نیازمند نیروهای خلاقی هستیم که شجاع هم باشند و آن زمان است که نوآوری و خلاقیت، رشد و نمو خود را خواهد داشت.

قالیباف در ادامه با اشاره به این مطلب که مجموعه حکمرانی باید از مدیران شجاع حمایت کند تا تحول و نوآوری رقم بخورد، اظهار کرد: البته اشکال سنتی نیز همواره در مجموعه ما وجود دارد که سیستم آموزشی محقق پرور، اندیشه پرور و ماهر پرور نداریم که این از مشکلات ریشه ای ما است و همواره به دنبال اصلاح آن بوده ایم.

رییس مجلس در ادامه با بیان اینکه امروز باید این اقرار را داشته باشیم که در برخی مسائل قدرت حل مسأله را نداریم و اگر گاهی قدرت حل مسأله ای را داریم در زمان خود آن حل نمی کنیم که باعث می شود ارزش خود را از دست بدهد، اذعان داشت: امروز نیز این نکته مهم را به همکاران مرکز پژوهش ها گفتم که قوه مقننه، قانونگذاری و نظارت بر اجرای قانون، مهم ترین نقش را در اداره جامعه دارد.

وی ادامه داد: همواره تأکید می کنیم که مجلس و رسالت ما مهم است و بر اساس فرمایش رهبری می گوییم مجلس در رأس امور است که حضرت آقا نیز می فرمایند ریل گذاری کشور در اختیار مجلس بوده و نقش مجلس این است که جهت گیری ها و هدف گذاری ها را انجام دهد و این بسیار مهم و حیاتی است.

قالیباف در ادامه تصریح کرد: از سوی دیگر با موضوعی روبرو هستیم که قانونی است و تجربه دموکراسی در دنیا نیز همین را می گوید و در جای خود به عنوان یک واقعیت پذیرفته شده و آن این است که مجلس هر ۴ سال یک بار  تغییر می کند و نمایندگان جدیدی به مجلس می آیند و لذا هر دوره ای که تمام می شود، طرح ها و لوایح از رده خارج شده و مجلس بعد از تشکیل کمیسیون ها باید بر اساس تشخیص نمایندگان در دوره جدید، بررسی طرح ها و لوایح را در دستور کار قرار دهد؛ چنانچه در زمان تغییر دولت ها هم همین است و دولت ها می توانند بعد از استقرار لوایح را پس گرفته و یا دوباره درخواست بررسی آن را ارائه کنند.

وی در ادامه با طرح این پرسش که آیا این حرکت از نو برای حرکت های برنامه ریزی شده، رفتار سیستمی و حکمرانی کار درستی است و آیا می توان شوکی اینگونه به کار وارد کرد، گفت: به نظر می رسد نباید چنین شوکی به کار وارد شود و بنا نیست هر مجلسی تغییر می کند، ریل کشور نیز تغییر کند.

قالیباف اضافه کرد: رسالت مهم ما این است که همه داده ها، اندیشه ها، کارکردهای مثبت و همه بخش نرم افزاری کشور که در قوه مقننه در حال ذخیره سازی است به صورت امانت از نسل، گروه و دوره ای در مجلس به دوره دیگر منتقل شده و ادامه مسیر دهد و اگر لازم باشد در این مسیر، اصلاحی صورت گیرد و با نگاه آینده نگری ریل گذاری جدید انجام شود.

وی اضافه کرد: در این زمینه اگر از من سوال کنند کدام نقطه در قوه مقننه می تواند این کار را صورت دهد، با صراحت می گویم که مطمئن ترین نقطه مرکز پژوهش های مجلس است و هیچ کجای دیگر در مجلس نمی تواند چنین نقش ستادی، راهبری و هدایتگری در هدف گذاری، آینده نگری، قانونگذاری و نظارت را داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از این رو بسیار مهم بوده و در باورها و ارزش های دینی ما نیز آمده که در هر کجا که هستیم قدر جایگاه خود را بدانیم و بدانیم چه مسئولیت، رسالت و نقشی داریم که بدون شک باید هم در دنیا و هم در آخرت بابت جایی که نشسته ایم در پیشگاه خداوند، مردم و وجدان خود پاسخگو باشیم.

وی در ادامه با بیان اینکه تصور می کنم امروز با حرکت هایی که در مرکز پژوهش ها انجام شده و با استفاده از تجربیات گذشته می تواند آسیب ها را ترمیم یا حذف کند، یادآور شد: مرکز پژوهش های مجلس با نگاهی نوآورانه و خلاقانه و با نگاه به ۴ رویکرد هوشمندسازی، مردمی سازی، شفاف سازی و کارآمدسازی به موضوعات، بسیار جدی و مؤثر امور را جمع سپاری کرده و از نیروهای خلاق جامعه با روش هایی که دنیا از آن بهره مند است، استفاده می کند.

قالیباف در ادامه با بیان اینکه امروز از مدیریت داینامیکی به سمت مدیریت سایبرنتیکی حرکت کرده، روش های خطی را کنار گذاشته و به سمتی می رویم که با مجموعه های خلاق کار کنیم که بسیار موثر است، عنوان کرد: در سال اول مجلس یازدهم با مشاهده فرایند تصویب بودجه به این فکر می کردیم که در حوزه بودجه ریزی و مسیر بررسی آن با استفاده از مجموعه چقدر می توانیم بهتر و دقیق تر کاررا انجام داده و تا چه حد می توانیم دخالت های فردی که باعث انحراف برنامه ها می شود را به حداقل برسانیم و با استفاده از هوشمندسازی، هوش مصنوعی، داده های خوب و تجزیه و تحلیل ها و با استفاده از جداول و نظارت ها، امور را با کیفیت کنیم از این رو تصور می کنم جای این اتفاق، سال ها در مجلس خالی بود که امروز گام های آن برای هوشمند سازی بررسی بودجه برداشته شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر برای بررسی برنامه هفتم در نقطه حساسی هستیم و توافق دولت و مجلس بر این است که این برنامه مسأله محوری را مبنای کار قرار داده و رویکرد مسأله محوری داشته باشد، گفت: تا کنون در همه دوره هایی که برنامه ریزی کرده ایم به موفقیت نمی رسیدیم، لذا اگر با رویکرد مسأله محوری به موضوع نگاه کنیم، می توانیم بسیار موثر باشیم که مرکز پژوهش ها در این زمینه نقش جدی دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه در مرکز پژوهش ها، نیروهای جوان و خلاقی در عرصه علم و دانش در لبه مسائل علمی و تحقیقاتی قرار دارند، اظهار کرد: با این حال درخواست می کنم از تجربه هم استفاده شود و خواهشم این است که حتما مدل های مختلف، کشورهای مختلف و سوابق عملکردهای گذشته برای تصمیم گیری های جدید لحاظ شود. معتقدم در کنار اینکه حتما نیازمند علم و دانش هستیم و یک تحلیل درست و واقعی می خواهیم باید در نظر بگیریم که همان علم و دانش به ما این توصیه را می کند که محیط داخلی و خارجی را برای تصمیم گیری در نظر داشته باشیم.

ماموریت رییس مجلس به مرکز پژوهش‌ها

قالیباف در ادامه با اشاره به اینکه از جهت تشخیص علمی گاهی موضوع را خوب تشخیص می دهیم اما ممکن است روش هایی که برای اجرای آن به کار می گیریم، دچار اشکال باشد، ابراز داشت: بسیار مهم است که در قانونگذاری، قانون نویسی و در نهایت در اجرای آن بتوانیم با فهم و درک مشترک اقدام کنیم.

وی در ادامه با در نظر گرفتن ادبیات قانون گذاری، بیان داشت: باید بدانیم قانونگذاری و اجرایی سازی قانون، هر دو وظیفه ما است چرا که تفاوت ماهوی بین اجرایی سازی و اجرای قانون وجود دارد. بسیار پیش می آید که قانون می نویسیم اما به اجرای قانون توجه نمی کنیم از این رو خواهش می کنم در این مرکز به این موضوع توجه بیشتری شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان مهم ترین زیرساخت مجلس شورای اسلامی برای تصمیم سازی، تصمیم گیری، ریل گذاری، هدف گذاری، اولویت بندی برنامه ها، قانونگذاری و زمینه سازی اجرای قانون در مجلس را در دست مرکز پژوهش ها دانست و خاطرنشان کرد: این بار سنگین و این توفیق بزرگ که از جانب خداوند است بر عهده شماست و هرچه این توفیق بزرگ تر باشد لطف خداست که به بندگان خود داده وشکر این نعمت نیز با کار دقیق، پرتلاش و موثر، محقق می شود.

 در پایان این مراسم،  قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی با تقدیم لوح تقدیری از پژوهشگران و نخبگان برتر مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی قدردانی کرد.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما