سیاسی
خراسان
۱۴۰۰/۰۹/۱۴ ۰۸:۳۶:۳۹
رشادت حاج‌قاسم برای پایان «360 درجه محاصره»
رشادت حاج‌قاسم برای پایان «360 درجه محاصره»
خراسان

جمعه‌شب به مناسبت صدمین هفته شهادت سردار قاسم سلیمانی، مستند «360 درجه محاصره» محصول تازه بنیاد مکتب حاج‌قاسم روی آنتن شبکه یک سیما رفت. این فیلم مستند 38 دقیقه‌ای به کارگردانی حامد هادیان، به ماجرای شکست حصر شهر آمرلی در شرق عراق می‌پردازد که در تابستان 93 اتفاق افتاد و در آن، با فرماندهی سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی و رشادت نیروهای عراقی، این شهر کوچک، از محاصره سه ماهه تروریست‌های داعش آزاد شد. وجه تسمیه مستند که در همان ابتدای آن نمایش داده می‌شود، خطبه رهبر انقلاب است که در نماز جمعه 27 دی ماه 98، دو هفته پس از شهادت حاج‌قاسم ایراد شد. در این خطبه، در مدح سردار شهید، به ماجرای آمرلی با عنوان «محاصره 360 درجه‌ای» اشاره شده بود.
روزگار وحشت و ناامیدی
روایت فیلم مستند «360 درجه محاصره» از شرایط سخت شهر آمرلی در روزهای مرداد و شهریور 93 آغاز می‌شود. جایی که شهر مدت‌هاست در محاصره کامل تروریست‌هاست و عملاً همه مسئولان کشور از این شهر ناامید شده‌اند. علاوه بر این به دلیل نزدیکی آمرلی به بغداد، تمرکز بیشتر روی پایتخت است که سقوط احتمالی آن، اهمیت استراتژیک فراوانی دارد. در این بخش‌های مستند، تصاویر جالبی از دوربین داعش نمایش داده می‌شود. مصاحبه‌شوندگان «360 درجه محاصره» به صراحت عنوان می‌کنند که در این شرایط، شهر آمرلی از نظر نظامی یک شهر سقوط‌کرده تلقی می‌شود؛ شهری در 300 کیلومتری بغداد، با جمعیت کم 18 هزار نفری که هم‌اندازه یک روستای اطراف بغداد است و منطقا اهمیت پایتخت را ندارد. این در حالی است که همان‌طور که جانشین فرمانده حشدالشعبی در مستند هم می‌گوید، حاج‌قاسم به محاصره، نگرانی و وحشت مردم بسیار حساس بود و به همین دلیل، شکست حصر آمرلی را هم‌ردیف دفاع از بغداد می‌دانست. این گونه بود که بلافاصله پس از درخواست رسمی کمک دولت وقت عراق از ایران، سردار بی‌درنگ تلاش‌ها و جلسات را برای شکست محاصره آمرلی، آغاز کرد. در این بخش از مستند، مصاحبه‌ها با مسئولان وقت کشور عراق شامل نخست وزیر وقت، عضو پارلمان عراق، فرماندار طوزخورماتو و... جالب توجه است.
پرواز شجاعانه سردار به شهر
حاج‌قاسم که به استعداد جوانان مدافع شهر ایمان داشت، تصمیم گرفت به داخل شهر برود و به این نیروها روحیه بدهد تا محاصره شهر شکسته شود؛ در حالی که مدت‌ها بود شهر آمرلی امکان ارتباط با بیرون را نداشت. بنابراین با بالگرد متعلق به وزارت دفاع عراق به داخل شهر رفت. کسی فکرش را نمی‌کرد که از این بالگرد، حاج‌قاسم و ابومهدی پیاده شوند. خاطره جالبی که در مستند «360 درجه محاصره» روایت می‌شود، این است که سردار مشتی خاک از زمین برداشت و گفت سری بعد یا نیستیم یا همه‌تان را آزاد می‌کنیم.
اتحاد و انجام عملیات
اتفاق مهم در این میان، اتحادی بود که حاج‌قاسم سلیمانی برای نجات آمرلی بین گروه‌های بسیار متفرق ایجاد کرد. در حالی که حمله به تروریست‌های محاصره‌کننده آمرلی، از نظر جغرافیایی نیاز به موافقت اقلیم کردستان داشت، حاج‌قاسم این موافقت را اخذ کرد و همچنین در متقاعد کردن جریان صدر برای حمایت از این عملیات، نقش داشت. گروه‌هایی که در مستند «360 درجه محاصره» نیز گفته می‌شود با یکدیگر اختلاف داشتند و هنوز هم دارند، بر سر شکست حصر این شهر کوچک به توافق رسیدند. در نهایت پس از انجام حمله، عملیات شکست حصر آمرلی در 24 ساعت به پایان رسید و این شهر کوچک، آزاد شد. در این بخش از فیلم مستند «360 درجه محاصره»، تصویر مشهوری از تفقد حاج‌قاسم نسبت به یک کودک  در پایان عملیات،  نمایش داده می‌شود و این کودک که از سردار، چفیه‌اش را هدیه گرفت، ماجرا را روایت می‌کند.
رهبر انقلاب: نمی‌توانم بگویم از رفتن شما به آن منطقه چقدر نگرانم
در انتهای فیلم نیز که بخشی از خاطرات خودنوشت حاج‌قاسم خوانده می‌شود، پیامی از رهبر انقلاب بر تصویر نقش می‌بندد که بلافاصله بعد از رسیدن خبر شکست محاصره آمرلی، برای سردار فرستاده شده بود: «از رفتن شما به منطقه خطرناک، نمی‌توانم بگویم که چقدر نگرانم.» پیامی که حاج‌قاسم در خاطراتش، «پدرانه و محبت‌آمیز» خواند. مستند «360 درجه محاصره» روایت نجات مردم شهر آمرلی از چنگال داعش با فرماندهی سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی، امروز ۱۴ آذر ساعت ۱۵:۱۰ و ساعت ۲۰ به ترتیب از شبکه‌های2 و افق روی آنتن می‌رود. این مستند همچنین در روز سه‌شنبه ۱۶ آذر نیز از شبکه‌های قرآن و 5در ساعات ۲۰ و ۲۱ پخش می‌شود.
کاربران چه نظری دادند؟
پس از پخش این فیلم مستند، کاربران شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های مثبتی به آن داشتند و از شجاعت سردار شهید سلیمانی تمجید کردند. گزیده‌ای از واکنش‌های اجتماعی به این مستند را در ادامه می‌خوانید:
- اگر حاج‌قاسم و ابومهدی نبودند، هیچ گاه آمرلی آزاد نمی‌شد.
- چیزی که از مستند «۳۶۰ درجه محاصره» برام جالب بود و توجهم رو جلب کرد، اذعان مسئولان عراقی به تغییر موازنه جنگ در شهر آمرلی توسط حاج‌قاسم سلیمانی و حیرت آنان از شجاعت اوست.
- وقتی نخست وزیر عراق در ماجرای آزادسازی شهر آمرلی از محاصره ۳۶۰ درجه می گه، حاج‌قاسم مردی بود که تجربه میدانی و جنگجویی‌اش بارز بود، یعنی ما هنوز حاج‌قاسم رو خوب نشناختیم.
- استدلال حاج‌قاسم سلیمانی درباره حادثه آمرلی بسیار مهم بود چراکه استدلالی نظامی نبود و ایشان صرفا برای نجات انسان‌ها وارد این مبارزه شدند.
- شجاعت متهورانه یعنی این که بتونی شهری رو که 80روز در محاصره ۳۶۰ درجه داعش بوده، در ۲۴ ساعت آزاد کنی، در حالی که به نظر تمامی کارشناسان نظامی کار آمرلی تمام شده بود.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما