سیاسی
آخرین خبر
۱۴۰۰/۱۲/۲۰ ۱۱:۳۳:۱۸
اخبار ضد و نقیض درباره احتمال اعلام وقفه در مذاکرات احیای برجام از فردا
اخبار ضد و نقیض درباره احتمال اعلام وقفه در مذاکرات احیای برجام از فردا
درحالی که برخی خبرنگاران غربی از احتمال توقف موقت مذاکرات احیای برجام خبر دادند، منابع مطلع از مذاکرات وین، گمانه زنی درباره احتمال وقفه در گفت وگوها از روز جمعه را تأیید نکردند.
آخرین خبر


به گزارش انتخاب؛ استفانی لیشتنشتاین خبرنگار پولتیکو می گوید مذاکرات به دلیل درخواست دقیقه نودی روسیه برای تضمین، به بن بست خورده و به احتمال زیاد فردا موقتا مذاکرات متوقف می شود.
از سوی دیگر، لارنس نورمن خبرنگار وال استریت ژورنال نوشت: برداشت من این است که هنوز تصمیمی در مورد اینکه مذاکرات احیای برجام فردا متوقف شود یا خیر، گرفته نشده است.
وی افزود: فردا نشست‌هایی در صبح برگزار می‌شود تا مشخص شود اوضاع به چه صورت است و آیا بازگشت هیئت‌ها به پایتخت‌ها برای رسیدگی به تقاضای روسیه و شکاف‌های باقی‌مانده منطقی است یا خیر.
با این حال منابع مطلع از مذاکرات وین، گمانه زنی درباره احتمال وقفه در گفت وگوها از روز جمعه را تأیید نکردند و دو منبع از دو هیأت غیرایرانی اظهار کردند که این خبر را نمی‌توانند تایید کنند.
شنیده‌های خبرنگار ایرنا نیز حاکی از آن است که رویکرد انقباضی و تغییر مکرر مواضع توسط تیم آمریکایی در روزهای پایانی، رسیدن به توافق را سخت کرده است.
در همین حال، وزیر امور خارجه کشورمان ساعتی پیش در صفحه شخصی خود در توئیتر خاطرنشان ساخت که گفت وگوهای روز پنجشنبه وی با مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خصوص مذاکرات وین، مفید و سازنده بوده است.
به نوشته امیرعبداللهیان، تلاش‌ها برای رسیدن به یک توافق خوب و پایدار در جریان است. توافق در دسترس است اگر طرف آمریکایی واقع بینانه و همراه با تداوم و با ثبات‌قدم رفتار کند. 
وی با بیان اینکه نتیجه مذاکرات وین را توافق جمعی تعیین می کند و نه رویکرد یک جانبه! تصریح کرد که تلاش مشترک نیاز است.
رئیس دستگاه دیپلماسی خارجی کشورمان تأکید کرد؛ این منطق و عقلانیت است که باید غلبه داشته باشد.
دور هشتم مذاکرات از ششم دی‌ماه سال جاری در وین آغاز شده است و شرکت‌کنندگان سرگرم تکمیل پیش‌نویس متن توافق و تصمیم‌گیری در مورد برخی موضوعات اختلافی بوده‌اند.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما