بین الملل
مهر
۱۴۰۰/۰۸/۲۷ ۰۹:۱۷:۲۱
هشدار روسیه درباره خطر گسترش تروریسم و مواد مخدر از افغانستان
هشدار روسیه درباره خطر گسترش تروریسم و مواد مخدر از افغانستان
نماینده روسیه در سازمان ملل در نشست شورای امنیت درباره تحولات افغانستان درباره خطر گسترش تروریسم و مواد مخدر از این کشور هشدار داد.
مهر

«واسیلی نبنزیا» نماینده روسیه در سازمان ملل در نشست شورای امنیت درباره تحولات افغانستان، ضمن اعلام حمایت از ایفای نقش این سازمان در ارائه کمک های بشردوستانه به افغانستان، در خصوص آمادگی مسکو برای ارسال کمک های غذایی و دارویی به کابل نیز ابراز آمادگی کرد.
نماینده روسیه در سازمان ملل در این نشست همچنین درباره خطر گسترش فعالیت های تروریستی و مواد مخدر از افغانستان به کشورهای همسایه هشدار داد.
«واسیلی نبنزیا» در این ارتباط ادامه داد: ما اطمینان داریم که حکومت جدید افغانستان با درک بهتری رفتار خواهد کرد. همزمان با افزایش اقدامات تروریستی در افغانستان، طالبان وعده داده است با داعش مبارزه خواهد کرد. جناح افغانی داعش برای بی ثبات کردن افغانستان و منطقه تلاش می کند.
وی در ادامه اضافه کرد: تهدیدات تروریستی در افغانستان با مشکل مواد مخدر ارتباط دارد؛ زیرا مواد مخدر منبع اصلی تأمین مالی تروریسم است.
دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) پیشتر اعلام کرده بود که شورای امنیت سازمان ملل قرار است نشستی را برگزار کند که طی آن، «دیبورا لاینز» رئیس یومانا در مورد وضعیت افغانستان توضیحاتی را ارائه خواهد کرد.
این درحالی است که با فرا رسیدن فصل سرما، وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم افغانستان وخیم‌تر شده است.
صندوق بین‌المللی پول هشدار داده که ذخایر ارزی بانک‌های افغانستان رو به کاهش است و اگر طالبان نتواند ارز نقدی وارد بازار کند، ممکن است بانک‌های این کشور مجبور شوند درهای خود را ببندند.
کمبود نقدینگی در عین حال، منجر به کاهش قدرت خرید مردم، افزایش قیمت کالاهای اساسی و همچنین تاثیر منفی بر واردات کالاهای ضروری شده است.
این در حالی است که برنامه توسعه ملل متحد پیش بینی کرده است که با تداوم بحران جاری اقتصادی، احتمال دارد که حدود ۹۷ درصد از جمعیت افغانستان به زیر خط فقر بروند.
برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل هم می گوید در حال حاضر در افغانستان ۹۵ درصد از مردم غذا ندارند و از جمعیت ۴۰ میلیونی هم ۲۳ میلیون نفر با خطر گرسنگی شدید روبرو هستند.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما