بین الملل
مهر
۱۴۰۱/۰۷/۲۳ ۰۸:۳۰:۳۳
اروپا: روسیه از سلاح اتمی استفاده کند، بدون شک پاسخ می‌دهیم
اروپا: روسیه از سلاح اتمی استفاده کند، بدون شک پاسخ می‌دهیم
در ادامه ادعاها و گمانه‌زنی‌های مقامات و رسانه‌های غربی درباره احتمال استفاده روسیه از سلاح اتمی، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اروپا تأکید کرد بدون شک اروپا به این حمله احتمالی پاسخ می‌دهد.
مهر

به نقل از دیلی‌میل، «نبیلا مسرلی»، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد اگر روسیه از سلاح اتمی استفاده کند، اروپا قطعاً پاسخ خواهد داد.

وی در نشست مطبوعاتی کمیسیون اروپا در خصوص احتمال اقدام روسیه به استفاده از سلاح‌های اتمی تاکتیکی در جنگ اوکراین افزود: آنچه نماینده عالی (جوزف بورل) گفته، کاملاً واضح است. حمله اتمی پیامدهای ناگواری خواهد داشت و هیچ شکی نیست که اروپا و متحدانش به استفاده از سلاح اتمی پاسخ خواهند داد.

این مقام اروپایی همچین تأکید کرد این اظهارات واژه‌های توخالی نیستند، از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، اتحادیه اروپا اقدامات بی‌سابقه‌ای برای حمایت از اوکراین در همه سطوح، از جمله نظامی، انجام داده است.

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه هشدار داد اگر «ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه از سلاح اتمی علیه اوکراین استفاده کند، نیروهای روسیه با پاسخ نظامی غرب نابود می‌شوند».

در هفته‌های اخیر اتحادیه اروپا و ناتو هجمه تبلیغاتی درباره طرح احتمالی روسیه برای استفاده از سلاح‌های اتمی در اوکراین در سطح رسانه و عرصه دیپلماتیک افزایش داده‌اند. روسیه این ادعاهای مقامات غربی را رد می‌کند و تأکید دارد که تنها تحت شرایط قیدشده در قانون اساسی این کشور، از سلاح اتمی استفاده خواهد کرد.

ولادیمیر پوتین ماه گذشته با اشاره به اینکه مسکو تنها زمانی که تمامیت ارضی‌اش در معرض خطر باشد، از سلاح اتمی استفاده می‌کند افزود غرب در سیاست‌های ضدروسیه هیچ محدودیتی برای خود قائل نیست و مدام به تهدیدها علیه مسکو از جمله باج‌گیری هسته‌ای، پافشاری می‌کند.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما