اجتماعی
شبستان
۱۴۰۱/۰۸/۱۱ ۱۴:۰۷:۵۸
شهادت روزانه حداقل یک نفر در اغتشاشات اخیر کشور
شهادت روزانه حداقل یک نفر در اغتشاشات اخیر کشور
طی مدت بیش از ۴۰ روز گذشته تعداد زیادی از جوانان کشور مظلومانه و تنها به جرم دفاع از نظام جمهوری اسلامی توسط همین اغتشاشگرانی که مدعی دفاع از حقوق ملت ایران بودند،مجروح و بعضاً به شیوه های بسیار وحشیانه به شهادت رسیدند که تعداد آنها به ۴۶نفر می‌رسد.
شبستان

صلح و امنیت یکی از دغدغه‌های همیشگی بشر است زیرا امنیت اساسی‌ترین زیرساخت برای پیشرفت و توسعه هر جامعه ای در ابعاد مختلف به شمار می‌رود.
امنیت، خود نیز زیربنایی دارد و آن «مبانی فکری و ایده‌ای» است که از این رو ضرورت پرداختن به طرح‌ریزی حقوق جهانی بشر در پرتو تعالیم ادیان» را ایجاب می کند.
در همین زمینه مقاله «نقش وحی و تعالیم دینی در نظام حقوق بشر» محمود قیوم زاده، دانشیار و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی - واحد ساوه؛ تفاوت مبانی حاکم بر جهان فعلی در زمینۀ حقوق بشر را با مبانی دینی روشن و مشخص کرده است که چنانچه پایبندی به آن مبانی در روابط بین‌الملل مدّنظر قرار بگیرد، صلح و امنیت پایدار جهانی به ارمغان خواهد آمد و بر این اساس هویدا است که دین در صلح و امنیت نقشی بی‌بدیل دارد.
همانگونه که اشاره شد، شاکله اصلی امنیت، متأثر از مبانی فکری و ایده ای است و بر همین اساس، ظهور و بروز امنیت در کشورهای مختلف اَشکال متفاوتی دارد اما تأمین امنیت ملی به عنوان اصلی ترین نیاز هر دولت و یا حکومتی، وجه مشترک همه کشورها است.
برخی مراکز و کارشناسان بین المللی کوشیده اند تا انجام پژوهش هایی میزان امنیت کشورها را سنجیده و آنها را از این حیث رتبه بندی کنند که آمار جرائم خشونت‌بار (قتل، آدم‌ربایی، دزدی و ...) در رتبه‌هایی که یک کشور به دست می‌آورد به شدت مؤثر است با این وجود اما اطلاع از امنیت داخلی کشورها کار سخت و پیچیده ای است.
طی بررسی های انجام شده توسط این کارشناسان، یکی از کشورهایی که در صدر کشورهای ناامن جهان قرار دارد؛ افغانستان است؛ فارغ از مسائل تخصصی و کارشناسی که در حیطه دانش نگارنده نیست، اما یکی از روشن ترین دلایل ناامنی در این کشور حضور طولانی و دخالت متجاوزی به نام آمریکا در امور داخلی افغانستان است که البته نقش آمریکا در ایجاد ناامنی برای کشورهای مختلف موضوعی مستقل و قابل توجه است.
کشورهای یمن، سوریه، عراق در منطقه خاورمیانه را نیز در فهرست کشورهای ناامن جهان رتبه بندی کرده اند که باز هم می بینیم آمریکا و متحدانش در ایجاد ناامنی در همه این کشورها نقش اصلی را دارند.
ایران اسلامی از امن ترین کشورهای منطقه خاورمیانه به شمار می رود که بر اساس مبانی و ایدئولوژی خود اجازه دخالت هیچ کشوری را در امور داخلی خود نمی دهد و تأمین منافع خود را در مناسبت مختلف منطقه ای و جهانی همواره مد نظر دارد.
این استقلال برای متجاوزین و کسانی که در دوره های مختلف تجاوز به کشورها را حق خود دانسته اند، از جمله استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا بسیار گران و غیرقابل تحمل است و آن را تهدیدی علیه خود می داند و به همین دلیل می کوشد با شیوه های مختلف ایران را دچار ناامنی کند تا از این فضا به نفع خود استفاده کند.
وقتی کشوری دچار ناامنی شود، آن کشور به جای دنبال کردن منافع ملی و پیشبرد اهداف خود و پیشرفت در امور مختلف، دائم باید درگیر رفع تنش های داخلی خود باشد.
پس از انقلاب اسلامی، ایران برای تأمین امنیت خود و کوتاه کردن دست اجانب از کشور، هزینه های فراوانی داده است؛ هشت سال جنگ تحمیلی علیه کشور سند روشنی از مقاومت ملت بزرگ ایران در برابر زیاده خواهی های مستکبرانه کسانی بود که استقلال ایران را برنمی تافتند.
در طول سال های مختلف، حوادث متفاوتی رخ داده که هر یک سعی کرده تا امنیت ایران را به مخاطره بندازد؛ در این میان طراحی فتنه های مختلف توسط بیگانگان به ویژه آمریکایی ها و اجرای آن با همکاری منافقین داخلی همواره کشور را متأثر از هزینه هایی کرده است اما با این وجود ایران هیچگاه تسلیم و شکست خورده میدان نشده است.
آمریکا سابقه ای طولانی مدت در ایجاد ناامنی به ویژه در منطقه خاورمیانه دارد زیرا این منطقه کانون ثروت و انرژی است و سیاستمداران آمریکایی که پیش بینی می‏‌کردند دیگر امکان بهره برداری از فرصت‏‌های اقتصادی را همچون گذشته ندارند؛ تنها راه چاره را تسلط بر منابع و ذخایر خاورمیانه دیدند.
امروز اما آمریکا می داند برای تسلط بر خاورمیانه باید قلب خاورمیانه و کانون امن این منطقه را هدف بگیرد؛ بر اساس سند امنیت ملی آمریکا او فرصت چندانی ندارد و گرفتار شدن به سرنوشتی مشابه فروپاشی شوروی برای او دور از انتظار نیست.
آمریکا پس از اعمال شیوه های مختلف علیه ایران، این بار استراتژی خود را به ایجاد بی ثباتی و تنش های داخلی در ایران تغییر داد و این آخرین تیر ترکش او بود تا با سناریویی مشابه آنچه در سوریه رقم زد بتواند با موج سواری بر اعتراضات به حق عده‌ای که می‌خواستند مطالبات آنان شنیده و پاسخ داده شود؛ این اعتراضات را به سمت اغتشاش و سپس ایجاد ناامنی داخلی بکشاند که البته تا حدودی هم موفق شد.
برخی مسئولین نیز در ایجاد بهانه برای این حوادث مقصر بودند که دادستان کل کشور هم به این مسئله اشاره کرد.
آمریکایی ها که مترصد فرصتی برای اجرای این سناریو بودند، ناگهان در 26 شهریور ماه 1401 و با مرگ مهسا امینی که مجال پرداختن به ابعاد مختلف آن در این نوشتار نیست؛ فرصت را از هر جهت آماده دیدند تا از اعتراضات شکل گرفته در آن مقطع نهایت استفاده را ببرند که در این میان همراهیِ خواسته و یا ناخواسته کسانی که با سناریوی دشمن همراه شدند، باعث شد اعتراضات خیلی زود رنگ باخته و در میان اغتشاشات گُم شود و این هزینه سنگینی بر کشور تحمیل کرد.
مقام معظم رهبری در 11 مهرماه در مراسم مشترک دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های افسری نیروهای مسلح به صراحت فرمودند «این اغتشاش برنامه‌ریزی داشت؛‌ این اغتشاش برنامه‌ریزی‌شده بود. اگر قضیّه‌ی این دختر جوان هم نبود، یک بهانه‌ی دیگری درست می‌کردند برای اینکه امسال در اوّل مهر به دلیلی که عرض خواهم کرد، در کشور ناامنی درست کنند، اغتشاش درست کنند. چه کسی این را برنامه‌ریزی کرده؟ بنده به صراحت می‌گویم این برنامه‌ریزی کار آمریکا، کار رژیم غاصب و جعلی صهیونیستی و دنباله‌روهای آنها است؛ نشسته‌اند برنامه‌ریزی کرده‌اند. عَمَله و مزدوران و حقوق‌بگیران آنها، بعضی از ایرانی‌های خائن هم که در بیرون از کشور هستند، به اینها کمک کردند.»
معظم له همچنین در بخشی از بیانات خود در دیدار اعضای دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام فرمودند «امروز دخالت دشمنان در این حوادث اغتشاشات خیابانی مورد تأیید همه است. این جور نیست که حالا یکی ادّعا کند، یکی بگوید آقا به چه دلیل؛ نه، همه قبول دارند این را، یعنی واقعاً روشن شده، واضح شده. حتّی صاحبنظران بی‌طرف خارجی هم تصریح کردند به این معنا، قبول دارند. یعنی این تحریکات یک چیز خودجوش درونی نیست».
آنچه در همه این حوادث امتحان خود را مثل همیشه خوب پس داد، این بود که توده ملت ایران خیلی زود صف خود را از اغتشاشگران جدا کرد با این وجود اما اغتشاشگران با لیدری عناصر وابسته به آمریکا تمایلی به پایان دادن به آشوب ها نداشتند.
طی مدت بیش از 40 روز گذشته تعداد زیادی از جوانان کشور مظلومانه و بی گناه و تنها به جرم دفاع از نظام جمهوری اسلامی توسط همین اغتشاشگرانی که مدعی دفاع از حقوق ملت ایران بودند، مجروح و بعضاً به شیوه های بسیار وحشیانه به شهادت رسیدند که اوج قساوت و بی‌رحمی را در حادثه تروریستی حرم مطهر شاهچراغ و نیز در جریان شهادت آرمان علی وردی در اکباتان تهران می‌توان دید.
فهرست اسامی شهدای حوادث اخیر کشور
بر اساس آنچه همشهری آنلاین در 11 مهرماه امسال منتشر کرده طی 10 روز از شروع آشوب‌ها در کشور، 18 نفر در  به شهادت رسیدند:
« در جریان حمله اغتشاشگران به کلانتری ۱۶ زاهدان، یک‌بار دیگر خون شیعه و سنی برای تأمین امنیت سیستان و بلوچستان درهم‌ آمیخته شد و ۵ نفر از پاسداران و بسیجیان به شهادت رسیدند.
در این درگیری‌ها سرهنگ پاسدار «سید حمیدرضاهاشمی»، پاسدار «محمدامین آذرشکر» (نیروی خرید خدمت)، پاسدار «علی ‌بیک وارازی» و بسیجی «محمدامین عارفی» شهید و ۳۲ نفر از نیروهای بسیج و سپاه مجروح شدند.
همچنین «سعید برهانزهی ریگی» جوان بسیجی اهل سنت طرح امنیت سپاه که در اغتشاشات زاهدان مجروح شده بود، به خیل شهدا پیوست.
چند روز پیش هم فرمانده نیروی انتظامی رباط ‌کریم از شهادت گروهبان‌یکم «فرید کرم‌پور» که براثر زیر گرفتن به‌وسیله خودروی اغتشاش‌گران مجروح شده بود خبر داد.
«حسین تقی پور» یکی دیگر از بسیجیان فعال سپاه محمد رسول‌الله (ص) تهران بود که طی ناآرامی‌های روزهای گذشته توسط اغتشاشگران در محله تهران‌پارس به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
ستوان‌یکم شهید «مسلم جاویدی مهر» افسر تیپ ۲۷۷ متحرک هجومی شهید تولایی بود که چهارشنبه ۳۰ شهریور در ماجرای اغتشاشات و ناآرامی‌های اخیر بدون داشتن هیچ مأموریت و ابلاغی، هنگام دفاع از مردم و اموال عمومی و برای جلوگیری از وارد شدن خسارت به بیت‌المال توسط اغتشاشگران به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
یا بسیجی شهید «حسین اوجاقی» متولد ۱۳۷۰ و فرمانده پایگاه علامه طباطبایی مسجد فاطمی تبریز که برای مقابله با آشوبگران در مقابل مصلای تبریز حضور داشت، همان روز با ضربه چاقوی اغتشاشگران به شهادت رسید.
شهادت در خیمه امام حسین‌(ع) هم گوشه‌ای از این مظلومیت‌های مدافعان امنیت است که روایت دیگری دارد؛ «محمد رسول‌دوست محمدی» یکی از نیروهای بسیجی، چهارشنبه ۳۰ شهریور در مقابله با آشوب‌گرانی که قصد به آتش کشیدن خیمه امام حسین‌(ع) را داشتند، در مشهد براثر ضربات چاقو به شهادت رسید.
شهید «رضا زارع‌مویدی»، همیار پلیس و مدافع امنیت، فرزند شهید انوشیروان زارع‌مویدی از شهدای خلبان، شامگاه سه‌شنبه ۲۹ شهریور در تجمعات غیرقانونی در خیابان معالی‌آباد شیراز، همراه با چهار مأمور پلیس مضروب شد و به دلیل شدت جراحات وارده، به فیض شهادت نائل آمد. او ۳۷ ساله و دارای دو فرزند دختر یک و ۹ ساله بود.
در کرج هم شهید «علی‌اصغر قورت بیگلو» بسیجی فعال یکی از پایگاه‌های نیروی مقاومت بسیج شهر در جریان تجمعات چهارشنبه‌شب گذشته توسط عده‌ای اغتشاشگر به درجه رفیع شهادت نائل شده است. در تاکستان قزوین نیز، بسیجی «عباس خالقی» ۲۴ ساله که متأهل و صاحب یک فرزند بود، در درگیری با آشوبگران براثر شلیک گلوله به شهادت رسید.
شهیدان «امیرضا اولادی» «سید عباس فاطمیه» «محمدحسین سروری»، «مجتبی امیری‌دوماری» از دیگر شهدای امنیت این روزهای اخیر هستند.
دیروز یکشنبه هم دو شهید دیگر به این شهدا اضافه شد.
«مهدی زاهدلویی» از طلبه‌های بسیجی استان قم که در آشوب‌ها و اغتشاشات اخیر قم از ناحیه قلب با سلاح سرد مجروح شده بود، به درجه رفیع شهادت نائل آمد و همچنین سرهنگ عبداللهی فرمانده یگان امداد مریوان نیز در درگیری با اغتشاشگران باشلیک تیر مستقیم به درجه رفیع شهادت نائل شد.»

شهیدان محمدرضا بیگ لو، نوجوان بسیجی مسجد از استان البرز؛ استوار دوم محسن رضایی، مامور انتظامی؛ شهید مهدی ملاشاهی سپاه سلمان سیستان وبلوچستان؛ جواد کیخا بسیجی؛ شهیداحمد لطفی سرباز وظیفه ارتش جمهوری اسلامی شهادت در نوار مرزی تایباد؛سروان عباسی از مأموران پلیس راهنمایی و رانندگی سراوان ؛استواریکم امیرحسین خالص خمر مرزبانان مرز نگور از استان سیستان؛ شهید علی لطفی ( نیروی انتظامی) شهید رضا خانی چگنی ( سپاه پاسداران)از لرستان؛ شهید سرهنگ دوم محمد عباسی از افسران راهنمایی و رانندگی از سمنان؛ شهید علی نظری پاسدار از شهرستان ملایر  استان همدان، شهید حمزه علی‌نژاد. بسیجی  از شهر خشکبیجار روستای حاجی بکنده استان گیلان و  سرگرد نورالدین جنگجو و  طلبه بسیجی هادی عرفانی از دیگر شهدای حوادث اخیر کشور هستند.
در حادثه تروریستی حرم مطهر شاهچراغ نیز ابتدا 13 نفر به شهادت رسیدند:

۱- زهرا اسمعیلی فرزند آقاجان ۴۶ ساله
۲-علیرضا سرایداران فرزند محمدحسن ۴۹ ساله
۳- آرشام سرایداران فرزند علیرضا ۱۰ ساله
۴- مجتبی ندیمی فرزند مصطفی ۴۵ ساله
۵- حسنعلی پورعیسی فرزند محمداسماعیل ۷۳ ساله
۶- بهادر آزادی شیری فرزند علی همت ۶۰ ساله
۷- سیدفریدالدین معصومی فرزند سیدمحسن ۳۹ ساله
۸ - علی اصغر لری گویینی فرزند عباس ۷ ساله
۹- محمدرضا کشاورز فرزند مهدی ۱۵ ساله
۱۰- محمدولی کیاسی فرزند غریبعلی ۵۴ ساله
۱۱- احساس مرادی فرزند محبعلی ۵۸ ساله
۱۲ - هوشنگ خوب فرزند خداداد ۶۴ ساله
۱۳ - امید خوب فرزند هوشنگ ۳۲ ساله
حامد نائیجی، مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه اسامی منتشر شده قبلی دارای برخی نواقض بوده و تنها اسامی ۱۰ نفر در آن اعلام شده بود، گفت: این اسامی کامل به همراه سن از ۱۳ شهید این حادثه تروریستی است که پیکر آنان به پزشکی قانونی استان فارس منتقل شده بود.
در پی این حادثه تروریستی وزیر کشور هشدار داد: «باید توجه کرد که این جریان اغتشاشات که روزهای گذشته موجب اذیت مردم شد در شکل‌های دیگر توسط دشمن در حال رفتن به مسیرهای خطرناکی است و جریان تروریستی با استفاده از فضای اغتشاش وارد عمل شدند. وی تاکید کرد: مسئولان امنیتی با شدت و حدت مراقبت خواهند کرد.»
آمار شهدای ناآرامی های کشور از شهریور ماه با احتساب آمار منتشر شده در همشهری، شهدای حرم مطهر شاهچراغ و بسیجی شهید آرمان علی وردی، در مجموع به ۴۶ نفر می‌رسد که البته این آمار ممکن است قطعی نباشد.
طی این مدت که نظام جمهوری اسلامی با رأفت و رحمت اسلامی برخورد و نهایت خویشتن داری در مواجهه با این حوادث را نشان داد؛ اما از اقدامات دقیق اطلاعاتی و شناسایی لیدرها و هدایت کنندگان اصلی این جریانات نیزغافل نماند زیرا درخواست قاطبه ملت ایران برخورد محکم و قاطع با عوامل اصلی این ناامنی ها بود.

بیانیه مهم وزارت اطلاعات در خصوص بخشی از کشفیات و دستگیری ها
وزارت اطلاعات در 8 مهرماه طی بیانیه ای تاکید کرد: بنا به مقتضای شرایط عمومی کشور و تا  آن‌جا که ملاحظات امنیتی اجازه می‌دهد، بخشی از کشفیات و دستگیری‌های صحنه و پشت صحنه را به آگاهی ملّت فهیم، صبور و مقاوم ایران اسلامی می‌رساند:

۱-در روزهای گذشته، ۴۹ نفر از عوامل و مرتبطین گروهک منافقین بازداشت شده‌اند. نامبردگان بنا به دستور تروریست‌های آلبانی نشین، از تولید اخبار جعلی تحریک کننده‌ی اغتشاشگران تا سازمان‌دهی ترور و تخریب، جهت‌دهی به شعارها، حضور مستقیم در صحنه‌های اغتشاشات خیابانی و تخریب اموال عمومی، تأمین تجهیزات مختلف برای مقابله با پلیس و مواد محترقه برای به آتش کشیدن اماکن و خودروهای عمومی و شخصی، فعالیت داشته‌اند.
۲- بازداشت ۷۷ نفر از عوامل گروهکی کردستان، اعم از مزدوران رسمی گروهک‌های صهیونیستی موسوم به کومله، دمکرات، پاک، پژاک تا تعدادی از کادرهای رده بالای این گروهک‌ها که در دو سوی مرزهای غربی کشور مشغول توطئه علیه مردم مظلوم کردستان بودند. در میان بازداشت شدگان، یک کادر برجسته و عضو مرکزیت یکی از گروهک‌هایی که مقیم اقلیم کردستان عراق است نیز حضور دارد. وی آموزش‌های نظامی را در پایگاه‌های آمریکایی ـ صهیونیستی اقلیم مذکور فراگرفته و به‌عنوان فرمانده مبرز نظامی شناخته می‌شود. او در حال طراحی، سازماندهی و هدایت هسته‌های آشوبگر برای منطقه غرب کشور بود که طی یک عملیات غافلگیرانه، دستگیر و به محل‌های از پیش تعیین شده منتقل و هم‌اکنون در زندان است.  
۳- دستگیری ۵ عضو گروهک‌های تکفیری ـ تروریستی همراه با ۳۶ کیلوگرم مواد منفجره که با استفاده از فرصت اغتشاشات، درصدد بمب‌گذاری در محافل مردمی و نیز در جمع آشوب‌گران و انتساب انفجارها به طرف‌های مقابلِ هر یک، برای تشدید نزاع و درگیری طرفین بودند. تروریست‌های یادشده علاوه بر طرح ترور یکی از مسئولین ارشد کشور، طرح‌های بمب‌گذاری در یکی از هیآت عزاداری شیراز و در میدان شهدای مشهد را داشتند که با عنایت اهل‌بیت (علیهم‌السلام) خنثی شدند.
۴- سازمان جاسوسی بهاییت بنا به دستور مرکزیت مستقر در حیفای اشغالی، ورود پرحجمی به صحنه‌ی آشوب و اغتشاش و تشویق به خرابکاری و تخریب اماکن عمومی داشت. بر این مبنا در روزهای اخیر هسته‌ی اصلی و سرّی بهاییت شامل سه نفر از سران بهاییت و دو نفر از تیم رسانه‌یی آن‌ها بازداشت شدند.
۵- ۹۲ نفر از وابستگان رژیم منحوس پهلوی و از سلطنت‌طلبان نشان‌دار در صحنه‌های اغتشاش و پشت صحنه‌ها شناسایی و بازداشت شدند.
۶- ۹ تبعه‌ی بیگانه از اتباع آلمان، لهستان، ایتالیا، فرانسه، هلند، سوئد و ... در صحنه‌ی اغتشاشات یا در پشت صحنه‌های توطئه بازداشت شدند.
۷- شناسایی عناصر مرتبط با رسانه‌های بیگانه در تهران و استان‌های مختلف کشور که تعدادی از آن‌ها بازداشت، تعدادی احضار و برای عده‌یی دیگر فعلاً تشکیل سابقه شد تا پس از دریافت مجوز مرجع قضایی، احضار یا بازداشت شوند.  
۸- ضمن زیر نظر داشتن سفارتخانه‌هایی که عوامل آن‌ها کوچک‌ترین دخالت یا ورود به صحنه‌ی اغتشاشات داشتند، تذکر لازم به شکل مقتضی به دیپلمات‌های ذیربط داده شد. من‌جمله سفارت‌های آلمان، فرانسه، انگلیس، سوئد و ..
۹- شناسایی و بازداشت ۲۸ نفر از اراذل و اوباشی که سابقه‌ی زندان، خرید و فروش و مصرف مواد مخدر، اوباش‌گری، تجاوز به عنف و ... را دارا هستند در صحنه‌ی اغتشاشات. حمله‌ی نامبردگان به نیروهای حافظ امنیت کشور و مجروح نمودن آن‌ها مستند می‌باشد. همچنین دو کارگاهِ تولید کوکتل مولوتف از آن‌ها کشف شده است.
۱۰- تعداد قابل توجهی کلت کمری، انواع مسلسل، فشنگ‌های مربوطه و تفنگ‌های ساچمه‌زنی نیز کشف و ضبط شده است.
همچنان‌که گفته شد، فهرست فوق‌الاشاره صرفاً شامل عوامل گروهکی، فرقه‌یی، سازمانی و بیگانه است و دربردارنده‌ی بازداشت ده‌ها عنصر اغتشاش‌گر که به‌صورت هدفمند (و به اصطلاح تک‌زنی در صحنه) نمی‌باشد. اما تحقیقات اولیه از متهمین اشاره شده، نشان دهنده‌ی سازمان‌دهی و آمادگی پیشینی گروهک‌های مختلف و آدم‌کشان حرفه‌یی برای بهره‌گیری از هر واقعه‌یی، فارغ از نوع واقعه، محل وقوع آن، طبیعی یا مصنوعی بودن حادثه می‌باشد. همچنان‌که درگذشت غمبار مرحومه امینی در این مقطع را صرفاً دستاویزی برای پروژه و توطئه‌ی بزرگِ طراحی شده برای تحریک اقشاری از مردم، وارد کردن گروهک‌های تروریستی و تکفیری به صحنه، انجام خرابکاری و کشته‌سازی در چارچوب «مدل صهیونیستی حداکثر خشونت» قرار دادند. اما پیش از واقعه‌ی مذکور و در خلال روزهای اغتشاش نیز، وقایع دیگری به‌عنوان مقدمات شورش یا مکمل و مقوّم آن اتفاق افتاده است که به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود:
الف) در چند ماه گذشته، برخی سرویس‌های جاسوسی غربی و رژیم صهیونیستی، دوره‌های «آموزش مربیّان براندازی» برای تعدادی از عناصرِ مرتبط و از پیش نشان شده برگزار کرده بودند. در این دوره‌ها که برخی در کشورهای منطقه و تعدادی خارج از منطقه برگزار می‌شدند، آموزش‌های نحوه‌ی مبارزه با نظام مقدس جمهوری اسلامی، نافرمانی مدنی و براندازی تدریس می‌شد و قرار بر این بود که افراد آموزش دیده، آموخته‌ها را به عناصر دیگری در داخل کشور منتقل نمایند. اما تعدادی از این افراد از همان ابتدا توسط سربازان گمنام امام زمان (عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف) شناسایی و چند نفر از آن‌ها ظرف ماه‌های گذشته بازداشت شده و سناریوی جبهه‌ی استکبار را تشریح کرده بودند. شایان ذکر است که دو تبعه‌ی فرانسوی بازداشت شده در اردیبهشت ماه گذشته نیز دقیقاً برای سازماندهی و آموزش و پیوند دادن سندیکاها و تشکلات صنفی معارض و سازمان‌های غیردولتی به یکدیگر وارد ایران شده بودند که هر دو عنصر دستگیر و در همان مقطع، اطلاع‌رسانی محدودی پیرامون آن‌ها صورت گرفت. اکنون و با عنایت به حوادث اخیر، ظرف روزهای آینده اطلاع‌رسانی مشروحی در این مورد صورت خواهد گرفت.
ب) طرح انفجار یک مرکز حساس صنعتی در دو ماه گذشته - موضوع اطلاعیه‌های مورخ اول و پنجم مرداد ماه – بخشی از تمهیدات پیش از توطئه بزرگ اغتشاش بود که در این مورد نیز، اطلاع‌رسانی محدودی صورت گرفت و مستند مشروح آن ظرف روزهای آتی منتشر خواهد شد.
ج) خرابکاری در دو هواپیمای مسافربری با هدف سقوط آن‌ها که با عنایات الهی خنثی شد.
د) طبق اطلاع موثق، مقامات اطلاعاتی آمریکا از آغاز اغتشاشات خیابانی دستورالعمل مشروحی به کارگزاران خویش و عواملِ شاغل در رسانه‌های فارسی زبان آمریکایی- انگلیسی- سعودی ابلاغ می‌نمایند. من‌جمله مفاد آن دستورالعمل: 
نخست) تقویت محتوا و گسترش زمان رسانه‌های فارسی زبان بیگانه، تقویت همکاری‌های فیمابین و پوشش مشترک و گسترده‌تر آشوب‌ها؛  
دوم) افزایش بودجه فیلتر شکن‌ها و سایر ابزارهای تأمین دسترسی به اینترنت؛  
سوم) شبکه توییتر با حداقل ده برابر کردن ظرفیت انتشار پیام برای هر کاربر در یک ساعت و لغو برخی محدودیت‌های دیگر، نهایت سعی خود را در کمک به نشر اخبار مورد نظر، انجام عملیات روانی و تشدید فعالیت ربات‌های سازمان‌یافته (مشابه مرکز اعتدال عربستان و تروریست‌های آلبانی نشین) علیه ایران را اعمال نماید (دقیقاً به‌همان شیوه که هیلاری کلینتون، وزیر خارجه وقت آمریکا در سال ۱۳۸۸ با دستور مستقیم و برای حمایت از فتنه‌گران، مانع از خاموش شدن توییتر شد)؛  
چهارم) افزایش و آشکارسازی حمایت مقامات آمریکایی، اروپایی و سلبریتی‌های آن‌ها از آشوبگران؛  
پنجم) تشویق اعتصابات و پیش‌کشیدن مجدد بحث تحریم‌های به اصطلاح حقوق بشری علیه مردم ایران برای تأثیرگذاری بر اقتصاد کشور.
ه) شبکه‌های فارسی زبان بیگانه به‌ویژه شبکه‌ی اشرافیت خرافه‌پرست انگلیسی (بی‌بی‌سی فارسی) و شبکه‌ی اشرافیت بَدَوی سعودی (ایران اینترنشنال) از روز نخست غائله‌ی آشوب‌ها، برنامه‌های عادی خود را تغییر داده، بخش‌های خبری ویژه‌یی به بخش‌های ثابت خود اضافه کردند و کلّ برنامه‌های خبری و تحلیلی خویش را بر جعل و دروغ و بزرگ‌نمایی برخی اتفاقات ایران و آموزش مبارزه با پلیس کشور و تولید بمب دستی و تشجیع آشوبگران به ادامه و گسترش اغتشاشات متمرکز نمودند. در این راستا وزارت اطلاعات علاوه بر اقدامات پیش‌گفته در برخورد قانونی با مرتبطین این نارسانه‌ها، برای اعضای مجرم آن شبکه‌ها نیز پرونده‌هایی تشکیل و آن‌ها قطعاً پاسخگوی اعمال مجرمانه‌ی خویش خواهند بود.
و) ده‌ها مورد حملات سایبری با ابعاد گسترده که صرفاً در قالب جنگ‌های فن‌آورانه‌ی دولت‌های خاص (همچون ویروس استاکس‌نت) قابل انجام است.
ز) طبق اطلاع موثق، شیپور قشون‌کشی بی‌سابقه‌ی سایبری برای دامن‌زدن به «جنگِ تمام عیار شناختی» و ایجاد گسست ذهنی بین فضای حقیقی و دنیای وهم و خیال و مَجاز، از مبادی آمریکایی- انگلیسی و اَشرافیت بَدَوی سعودی نواخته شده است؛ تا آنجا که اسیرانِ چشم و گوش بسته‌ی عالَم مجازی و برخی سلبریتی‌های بی‌هویت یا مأمور، در جهان مجازی با ایرانی مواجه می‌شوند که سقوط کرده یا در معرضِ سقوط نزدیک است! فرو افتادگی بدفرجام و شگفتی‌آور برخی سلبریتی‌های نام آشنا در روزهای گذشته، ریشه در چنین وهمی دارد که آن قشون‌کشی سایبری به آن‌ها القاء کرده بود.
پیچیدگی‌های صحنه، هجوم عوامل رنگارنگ خصم و عناصر گروهکی و شبیخون وهم‌آور شناختی، قطعاً نیاز به هوشیاری هرچه تمام‌تر و به‌ویژه مراقبت هرچه بیشتر از جوان‌ترها دارد تا دچار فریب شیادان حرفه‌یی رسانه‌های سعودی- لندنی و شارلاتان‌های خودپرست فضای مجازی نشوند و ناخواسته و ندانسته، آب به آسیاب دشمنان خون‌خوار ملّت نریزند؛ و این مسئولیتِ مقدس خانواده‌ها و مربیان و معلمین فرهیخته، بصیر و دلسوز کشور است.

وزارت اطلاعات افزود: در پایان با درود بی‌کران به روح پرفتوح همه شهدای انقلاب اسلامی به‌ویژه به سید شهدای مدافع امنیتِ کشور، شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی که همچنان خون‌خواه او هستیم و به شهدای امنیت که در روزهای اخیر جاودانه شدند؛ اعم از شهدای مظلوم بسیج، فراجا و حزب‌الله مظلوم و با عرض تسلیت به خانواده‌های معظم شهیدان، با دعا برای سلامتی مجروحین حوادث اخیر، من‌جمله مجروحینِ سربازخانه‌ی گمنامان که همچون همیشه، در خفا وفا می‌کنند و در گمنامی، شهید یا زخمی می‌شوند. با قدردانی از امّت عظیم‌الشأن همیشه در صحنه که در برابر آشوب‌طلبان و تروریست‌ها با راهپیمایی‌های میلیونی، مانور عزّت و اقتدار سردادند، با گرم‌ترین و صمیمانه‌ترین سپاس از دلیرمردان نیروی زمینی سپاه و فرمانده‌ی دلاور آن‌که در روزهای اخیر، لانه‌ی دیوان و ددان را در آن سوی مرزهای کشور، درهم کوفتند و دژخیمان ضدخدا و خلق خدا را به دوزخ فرستادند؛ با تشکر از همکاری و همراهی و همدلی جامعه‌ی اطلاعاتی مقتدر کشور؛ با تقدیر از ایستادگی دلاورمردان فرماندهی انتظامی کشور و بسیج مستضعفین و تأکید دوباره بر حمایت و پیمان جاودانه‌ی مشترک در دفاع از این خاک پاک و نظام مقدس و از امنیتِ مردم عزتمند و فهیم ایران اسلامی، اعلام می‌دارد که جریان توطئه‌ی شیاطین، پایان یافته نیست؛ همچنان‌که آماده‌باش همیشگی در سربازخانه‌ی گمنامان نیز نه تنها پایان یافتنی نیست بلکه توطئه‌ی پیچیده و جنگ ترکیبی اخیر موجب آغاز فصلی جدید و خیزشی دوباره و سازماندهی تازه در این وزارت‌خانه شد؛ علیه استکبار غدّار و اردوگاه سلطه و مزدوران منطقه‌یی و عناصر گروهکی و تروریستی که مترصد فرصتی بودند و جاهلانه، هرآنچه در چنته داشتند را به میدان آوردند که البته کارِ شکارچیانِ مترصد را نیز آسان‌تر کردند.

جان برکفان بی‌ادعا و بی‌نام و نشان ایران اسلامی در چارچوب وظایف ذاتی و قانونی خود، با عنایت به رسالت الهی خویش و تعهدی که در قبال شهدای به خون خفته، امام شهداء(ره)، مقام معظم فرماندهی کل قوا (مدظله‌العالی) و مردم شریف ایران دارند، یک‌بار دیگر عهد می‌بندند که با تمام توان و با سپر قرار دادن جان خود، از ایران عزیزتر از جان و ملّت معزّز و از آرمان‌های بزرگ انقلاب اسلامی صیانت خواهند نمود و با عوامل تکفیر و تروریسم و تخریب و جنایت، هرجا که باشند و در هر زمانی به صورت قاطع و بی‌ملاحظه برخورد خواهند کرد. همچنین به دولت‌های پشتیبان این عوامل هشدار می‌دهند که علاوه بر اصل عمل و ضربه‌ی متقابل، بدانند که «ما سربازان گمنام امام منتقم (عج) هستیم».
همچنین بیانیه تبیینی مشترک وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه در تاریخ دربردارنده نکات مهمی درباره حوادث اخیر کشور است.
در پی حادثه تروریستی حرم مطهر شاهچراغ، وزارت اطلاعات در 9 آبان‌ماه، اعلام کرد: عنصر دوم عملیاتی و ۶ نفر از عوامل پشتیبانی تیم جنایتکار تروریستی حرم مطهر شاهچراغ شناسایی و بازداشت شدند.
حجت الاسلام محسنی اژه ای، رییس قوه قضائیه هم در جلسه شورای عالی قوه، در ۹ آبان ماه با بیان اینکه انتظار و توقع به حق مردم آن است که عوامل و مسببین قضایای اخیر شناسایی و دستگیر شوند و به مجازت مستحق‌شان برسند، گفت: نظام و دستگاه‌های مسئول نیز در طول این مدت نهایت خویشتنداری را به خرج دادند تا صفوف کاملاً از هم جدا و متمایز شود.
تشییع شهدای حوادث اخیر به ویژه در شیراز و در پی آن راهپیمایی سراسری ملت همیشه در صحنه و وفادار ایران اسلامی در روز جمعه ۶ آبان ماه دو روز بعد از حادثه خونین حرم مطهر شاهچراغ مشت محکمی به دهان همه کسانی است که برای امنیت این مرز و بوم دندان تیز کرده اند.
آنچه در پایان کلام باید مورد تاکید قرار بگیرد؛ یادآوری توجه به خواست و مطالبات به حق مردمی به ویژه جوانان و نوجوانان است تا هم مایه امیدواری و موجب افزایش اعتماد مردم و هم مانع سوءاستفاده دشمنان و رقم خوردن حوادث اینچنینی در کشور باشد.
اقدام شجاعانه برخی مسئولین دولت سیزدهم برای گفتگوهای مسالمت آمیز با معترضین قابل تحسین و لازم است اما بسنده کردن به آن کافی نیست.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما