بین الملل
میزان
۱۴۰۰/۱۰/۱۰ ۱۶:۴۶:۱۸
نکات کلیدی درباره بودجه نظامی آمریکا
نکات کلیدی درباره بودجه نظامی آمریکا
بودجه ۷۷۸ میلیارد دلاری آمریکا در سال ۲۰۲۲ سیستم‌های تسلیحاتی بیشتری را در اختیار رژیم صهیونیستی قرار می‌دهد.
میزان

«جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا، به تازگی بودجه دفاعی سالانه را امضا کرد و به دولت این کشور ۷۷۸ میلیارد دلار اختصاص داد تا در سال آینده برای «تامین امنیت ملی و نیاز‌های دفاعی»، مورد استفاده قرار بگیرد.

به گزارش «میدل ایست آی»، قانون مجوز دفاع ملی ۲۰۲۲ (NDAA) پس از خروج ارتش آمریکا از افغانستان و پس از ۲ دهه جنگ، اعلام بایدن مبنی بر پایان دادن به حمایت تهاجمی از ائتلاف تحت هدایت عربستان در یمن و پایان دادن به ماموریت جنگی در عراق، اگرچه نیرو‌ها در نقش‌های پشتیبانی در آنجا باقی خواهند ماند، صادر شده است.

با وجود چنین تغییرات بزرگی در موضع ارتش آمریکا، مقدار پول در نظر گرفته شده برای پنتاگون مانند همیشه بالا باقی مانده است.

این بودجه شاهد افزایش ۵ درصدی در مقایسه با سال ۲۰۲۱ و همچنین ۲۵ میلیارد دلار بیشتر از آنچه بایدن در ابتدا در اوایل سال جاری درخواست کرد، بوده است.

در مورد خاورمیانه، بودجه امسال نیز در حالی است که دولت بایدن توجه خود را به سمت چین معطوف کرده است؛ با این حال، بسیاری از بودجه تخصیص یافته به این منطقه مشابه بودجه سال گذشته است.

«میدل ایست آی»، نگاهی به NDAA جدید و بودجه‌ای که برای رویکرد آمریکا در منطقه در سال آینده در نظر گرفته است می‌اندازد.

بودجه به اصطلاح علیه داعش
مشابه سال ۲۰۲۱، بودجه سال ۲۰۲۲ صد‌ها میلیون دلار برای عملیات امنیتی آمریکا در صندوق آموزش و تجهیز ضد داعش (CTEF) درخواست می‌کند؛ ۳۴۵ میلیون دلار برای عراق و ۱۷۷ میلیون دلار دیگر برای سوریه.

این بودجه حتی در حالی به دست می‌آید که آمریکا رسماً پایان ماموریت جنگی خود را در عراق در اوایل ماه جاری اعلام کرد، اگرچه نیرو‌های آمریکایی در نقش پشتیبانی از ارتش عراق در این کشور باقی خواهند ماند.

واشنگتن از سال ۲۰۱۴ ائتلاف موسوم به ضد داعش را فرماندهی می‌کند.

در حالی که تهدید‌ها بسیار کمتر از چندین سال پیش است، مقام‎های آمریکایی می‌گویند داعش همچنان قادر به راه اندازی یک کمپین خشونت آمیز، با فناوری پایین است که همچنان به راه خود ادامه می‌دهد.

هدیه‌ای برای رژیم صهیونیستی
کمک‌های نظامی آمریکا به رژیم صهیونیستی برای سال‌های متمادی در بودجه دفاعی آمریکا امری عادی بوده است و سال ۲۰۲۲ نیز تفاوتی ندارد.

NDAA شامل ۱۰۸ میلیون دلار است که برای خرید قطعات سامانه ضد موشکی کوتاه برد گنبد آهنین، که تولید مشترک آمریکا و رژیم صهیونیستی است، به این رژیم اختصاص می‌یابد.

۶۲ میلیون دلار دیگر برای سامانه موشکی ضد بالستیک Arrow ۳ و ۳۰ میلیون دلار برای سامانه تسلیحاتی دیوید اسلینگ به رژیم صهیونیستی تعلق خواهد گرفت.

این بودجه همچنین شامل یک برنامه کمک مالی ۶ میلیون دلاری برای تحقیق و توسعه امنیت سایبری است.

NDAA سال گذشته شامل مقرراتی بود که ۳.۳ میلیارد دلار کمک سالانه به رژیم صهیونیستی را تا سال ۲۰۲۶ تثبیت کرد.

در حالی که کمک‌های نظامی واشنگتن به رژیم صهیونیستی با نظارت بیشتر قانونگذاران مترقی که خواستار محدودیت‌ها هستند، مواجه شده، اما همچنان از حمایت گسترده ۲ حزبی در کنگره برخوردار است.

بودجه آمریکا برای سیستم گنبد آهنین رژیم صهیونیستی به ویژه در ماه‌های سپتامبر و اکتبر مورد توجه قرار گرفت، زمانی که دموکرات‌های مجلس نمایندگان تصمیم گرفتند بودجه یک میلیارد دلاری برای سیستم دفاع هوایی را از این لایحه حذف کنند.

با این حال، این وجوه بعداً در لایحه جداگانه‌ای تصویب شد.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما