بین الملل
فارس
۱۴۰۱/۰۷/۰۷ ۱۱:۱۵:۲۵
اردوغان: پوتین هر کاری بخواهد می‌کند
اردوغان: پوتین هر کاری بخواهد می‌کند
رئیس‌جمهور ترکیه طی اظهاراتی گفت که «ولادیمیر پوتین» همتای روسی او هر کاری را که اراده کند، انجام خواهد داد.
فارس

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه شب گذشته (چهارشنبه) در وصف «ولادیمیر پوتین» همتای روس خود و اظهارنظر درباره برنامه‌های مسکو در پی نتایج همه‌پرسی در شرق اوکراین، گفت که اگر «رئیس‌جمهور روسیه قصد کاری داشته باشد، آن را انجام خواهد داد».

طبق گزارش پایگاه خبری «روسیا الیوم»، اردوغان بار دیگر درباره همه‌پرسی برگزار شده در جمهوری‌های دونتسک، لوگانسک، خرسون و زاپروژیا، از الحاق این مناطق به روسیه ابراز نگرانی کرد.

اردوغان به نقل از خبرگزاری‌های ترکیه تاکید کرد: «این مسائل ممکن است به این دلیل اتفاق بیفتد که آقای پوتین، که من می‌دانم اگر به کاری فکر کند انجام ‌می‌‌دهد؛ شواهد و موقعیت‌هایی وجود دارد که این موضوع را ثابت می‌کند».

رئیس‌جمهور ترکیه افزود: «به همین دلیل برای دیدار فردا با پوتین (که در روز پنجشنبه پیش‌بینی می‌شود) اهمیت زیادی قائل هستم. امیدوارم این موضوع را در همین نقطه‌ای که به آن رسیده است رها کنیم و به سمت دیپلماسی حرکت کنیم».

این در حالی است که همه‌پرسی الحاق مناطق لوهانسک، دونتسک، خرسون و زاپوریژیا به روسیه از جمعه (۲۳ سپتامبر) آغاز شده و تا ۲۷ سپتامبر (پنجم مهر) ادامه یافت. به گزارش خبرگزاری رویترز، مناطق لوهانسک، دونتسک، خرسون و زاپروژیا در مجموع حدود ۱۵ درصد از خاک اوکراین را تشکیل می‌دهند.

پیش از این، خبرگزاری تاس روسیه گزارش داد که روند الحاق منطقه دونباس، خرسون و زاپوروژیای اوکراین به روسیه روز ۳۰ سپتامبر ( هشتم مهرماه) تکمیل خواهد شد. حالا نتایج اولیه حاکی از آن است که در جمهوری خلق دونتسک بیش از ۹۹ درصد از رأی‌دهندگان خواستار الحاق به روسیه شده‌اند. در لوهانسک هم نتایج مشابهی به دست آمد و بیش از ۹۸ درصد از این ایده حمایت کرده‌اند.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما