بین الملل
فارس
۱۴۰۱/۰۹/۰۴ ۱۱:۰۰:۰۷
اولیانوف: فقط «پنج ثانیه» تا خط پایان احیای برجام فاصله هست
اولیانوف: فقط «پنج ثانیه» تا خط پایان احیای برجام فاصله هست
فارس

 نماینده روسیه در مذاکرات وین با بیان اینکه موضع تهران در مذاکرات سازنده است اما غربی‌ها به‌جای نهایی‌کردن توافق، قطعنامه تصویب کردند، گفت: به نظرم می‌توان مذاکرات احیای برجام را خیلی سریع و به‌معنای واقعی کلمه ظرف چند روز تکمیل کرد. تقریباً همه مؤلفه‌های بسته پیشنهادی مورد توافق قرار گرفته‌اند. در یکی از مصاحبه‌ها قبلاً گفته بودم که پنج دقیقه تا خط پایان باقی مانده بود. اکنون این زمان پنج ثانیه است. اگر اراده سیاسی وجود داشته باشد، همه مسائل را می‌توان در اسرع وقت حل کرد.

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، به ارائه توضیحات و اظهار نظر درباره تحولات اخیر حول مذاکرات رفع تحریم‌های ایران در وین و برنامه هسته‌ای تهران پرداخت.

اولیانوف امروز (جمعه) در مصاحبه با شبکه «ریانووستی»، گفت تصویب قطعنامه علیه جمهوری اسلامی ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «بسیار بد موقع» بود و مانعی در روند مذاکرات وین شد.

وی در این‌باره توضیح داد: «قطعنامه [شورای حکام آژانس اتمی] بسیار نابهنگام بود. چندین ماه است که هیچ اتفاقی در مذاکرات وین در مورد احیای برجام رخ نداده و این عمدتا به دلیل انتخابات میان دوره کنگره آمریکا بود. با توجه به اینکه انتخابات به پایان رسیده، وقت آن است که دوباره دور هم جمع شویم و ماراتن مذاکره را کامل کنیم، زیرا همه شرایط برای این کار مهیا است».

این دیپلمات روس با بیان اینکه ایران رویکرد سازنده‌ای در مذاکرات وین دارد، تصریح کرد: «مذاکره‌کنندگان غربی هم از آن مطلع هستند. اما به جای نهایی‌کردن توافق، یک قطعنامه ارائه می‌کنند که ناگزیر و حداقل به‌طور موقت روند مذاکرات وین را تضعیف می‌کند».

اولیانوف ادامه داد: «تناقض اینجاست که این قطعنامه توسط چهار شرکت‌کننده غربی در مذاکرات احیای برجام در وین، ارائه شده از جمله آمریکا، که در گذشته رویکرد مسئولانه‌تری نسبت به اروپایی‌ها از خود نشان داده است. با این حال تروئیکای اروپایی به دلایلی بر چنین قطعنامه‌هایی اصرار دارند هرچند که تجربه اثر معکوس آنها را ثابت کرده است».

وی در اظهاراتی کنایه‌آمیز خطاب به ادعاهای «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس اتمی درباره پیدا شدن مواد رادیواکتیو در تأسیسات اعلام‌نشده، اظهار داشت که موضوع ۲۰ ساله کشف ذرات اورانیوم در ایران، ارزش نامناسبی در مذاکرات احیای برجام پیدا کرده است.

ریانووستی به نقل از نماینده روسیه در مذاکرات وین نوشت: «البته، ایرانی‌ها می‌توانند همکاری فعالانه‌تری با دبیرخانه آژانس اتمی داشته باشند و مسائل مربوط به ذرات کشف‌شده اورانیوم با منشأ انسانی در سه سایت را از مدت‌ها قبل ببندند. ما درباره رویدادهای ۲۰ سال پیش صحبت می‌کنیم... از منظر خطرات رژیم منع اشاعه، این موضوع مطلقاً هیچ نقشی ندارد، اما به دلیل تداوم رویکرد ضد ایرانی در میان اعضای غربی شورای حکام، این توطئه ارزش نامتناسب زیادی پیدا کرده است».

اولیانوف در ادامه با اشتباه خواندن افزودن موضوعات خارج از برجام به مذاکرات وین، گفت که آمریکا با وارد کردن موضوع فروش تسلیحات ایرانی به روسیه در این گفتگوها، اشتباهی بنیادین مرتکب شده است.

وی در این‌باره به ریانووستی توضیح داد: «به‌نظر می‌رسد چنین رویکردی یک اشتباه اساسی است، برجام به این دلیل امضا شد که به‌طور انحصاری بر موضوعات هسته‌ای تمرکز کند و موضوعات اضافی را در این فرآیند دشوار و پرزحمت درگیر نکند؛ موضوعاتی که نمی‌توان به‌طور موثر در مذاکرات به آنها پرداخت و این اصل همچنان در مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای رعایت می‌شود».

این دیپلمات روس با بیان اینکه تقریباً تمام مؤلفه‌های مهم برای تصمیم‌گیری جهت احیای برجام مورد توافق قرار گرفته، ابراز خوش‌بینی کرد که امکان تکمیل مذاکرات وین در چند روز آینده وجود دارد.

طبق این گزارش، اولیانوف در این‌باره گفت: «به نظرم می‌توان مذاکرات احیای برجام را خیلی سریع و به‌معنای واقعی کلمه ظرف چند روز تکمیل کرد. تقریباً همه مؤلفه‌های بسته پیشنهادی مورد توافق قرار گرفته‌اند. در یکی از مصاحبه‌ها قبلاً گفته بودم که پنج دقیقه تا خط پایان باقی مانده بود. اکنون این زمان پنج ثانیه است. اگر اراده سیاسی وجود داشته باشد، همه مسائل را می‌توان در اسرع وقت حل کرد».

به نوشته ریانووستی، وی اضافه کرد: «امیدوارم کارهای گسترده‌ای که قبلا برای احیای برجام انجام شده از بین نرود، به ویژه اینکه هیچ جایگزین قانع‌کننده‌ای هم برای این توافق وجود ندارد».

نماینده روسیه در مذاکرات وین تصریح کرد: «رسیدن به برجام چندین سال کار بسیار سخت و پرانرژی را به خود اختصاص داد. اگر اکنون از صفر شروع کنید، زمان کمتری نخواهد برد و نتیجه مثبت به هیچ وجه از پیش تضمین نشده است».

اولیانوف در پاسخ به سوالی درباره درخواست گروسی برای سفر تیمی از آژانس اتمی به ایران برای مذاکره، پیش‌بینی کرد که تهران چنین اجازه‌ای را ندهد.

وی در این‌باره اظهار داشت: «هیچ اطمینانی وجود ندارد که ایران پس از قطعنامه شورای حکام، تیم آژانس را قبل از پایان ماه نوامبر برای یک بازدید فنی از پیش برنامه‌ریزی شده به تهران دعوت کند».

این دیپلمات روس ادامه داد: «ایران قصد داشت تا پایان نوامبر از تیم آژانس اتمی دعوت کند تا درباره راهکارهای این مشکل دیرینه [کشف ذرات اورانیوم با منشأ انسانی در سه سایت اعلام نشده] گفتگو کند. اما تاکنون هیچ دعوت‌نامه‌ای ارسال نشده است. مطمئن نیستم که پیش از پایان ماه جاری نیز انجام شود».

ریانووستی به نقل از اولیانوف نوشت: «طرف روسی هشدار داده که تصویب این قطعنامه پیامدهای منفی خواهد داشت و اینطور هم شد. معلوم می‌شود که اکثریت اعضای شورای حکام راه تشدید تنش را در پوشش کلمات در مورد اهمیت همکاری در حل مسائل باقیمانده، در پیش گرفتند».

پیش از این، سه کشور اروپایی انگلیس،‌ فرانسه و آلمان روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای به ابراز نگرانی از پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران پرداختند. 

پیشتر گزارش شده بود در پی قطعنامه اخیر در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران و در واکنش به این اقدام سیاسی و غیرسازنده، سازمان انرژی اتمی چندین اقدام را در گام نخست در دستورکار قرار داد و یکشنبه ۲۹ آبان اجرای آن‌ها با حضور بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مجتمع‌های غنی‌سازی نطنز و فردو انجام شد. از جمله اقدامات انجام شده غنی‌سازی ۶۰ درصد در تأسیسات غنی‌سازی فردو است. گفتنی است این اقدام در حالی است که غنی‌سازی ۶۰ درصد در نطنز همچنان ادامه دارد.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه قطعنامه پیشنهادی آمریکا و سه کشور اروپایی که در آن ایران به عدم همکاری کافی با دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل متهم شده را به تصویب رساند. این دومین بار در سال جاری میلادی است که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطعنامه‌ای در خصوص این موضوع صادر می‌کند. قطعنامه پیشین ۱۸ خردادماه با ۳۰ رأی موافق٬ ۲ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع به تصویب رسیده بود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال‌های گذشته برخی از ادعاهای مطرح‌شده از سوی رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته‌ای ایران را مورد توجه قرار داده و تکرار کرده است. تهران این ادعاها را ساختگی دانسته و آنها را رد کرده است.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما