بین الملل
فارس
۱۴۰۱/۰۸/۲۷ ۲۱:۰۷:۴۳
کاخ‌سفید: آمریکا و روسیه قبول دارند که پیروزی در جنگ هسته‌ای ممکن نیست
کاخ‌سفید: آمریکا و روسیه قبول دارند که پیروزی در جنگ هسته‌ای ممکن نیست
هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه گفت که آمریکا و روسیه قبول دارند که جنگ هسته‌ای پیروز ندارد و چنین جنگی نیز نباید شروع شود.
فارس

«جان کربی» هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه اعلام کرد که ما به اوکراین کمک می‌کنیم که در موضع مذاکره قدرتمندتری قرار بگیرند و تصمیم برای انجام مذاکره در دستان خود اوکراینی‌ها قرار دارد. 

وی به موضوع اعطای مصونیت قانونی به «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی نیز اشاره کرد و گفت که اعطای این مصونیت ارتباطی به روابط آمریکا و عربستان سعودی ندارد.

وی در ادامه سخنانش به آزمایش موشکی اخیر کره شمالی اشاره کرد و گفت: «آزمایش موشکی که کره شمالی انجام داده، تهدیدی برای آمریکا به شمار نمی‌آید. 

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید اضافه کرد: «هیچگونه ارتباط مستقیمی با کره شمالی نداریم و آماده مذاکرات با پیونگ‌یانگ بدون هیچگونه پیش شرطی هستیم».

 ارتش کره جنوبی بامداد جمعه اعلام کرد کره شمالی اقدام به شلیک یک فروند موشک بالیستیک کرده است.

این دومین بار است که کره شمالی در ۲۴ ساعت گذشته اقدام به شلیک موشک بالستیک می‌کند. این کشور همزمان با رزمایش کره جنوبی و آمریکا آزمایش‌های موشکی خود را افزایش داده است.

مقام‌های ارشد پیونگ یانگ بارها اعلام کرده‌اند که رزمایش نظامی آمریکا در شبه جزیره کره و همچنین تمرینات نظامی با کره جنوبی و ژاپن را اقدامی خصمانه و تمرینی برای حمله به کره شمالی» می‌دانند.

شلیک آزمایشی موشک قاره‌پیما توسط کره شمالی با واکنش همراه با خشم و نگرانی دولت آمریکا مواجه شد. «آدرین واتسون» سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روزجمعه گفت: «تمام اقدامات لازم را برای تضمین امنیت کشورمان و امنیت متحدانمان در ژاپن و کره جنوبی انجام خواهیم داد».

به دنبال شیلک موشک بالستیک کره شمالی در بامداد جمعه، وزیر دفاع ژاپن اظهار داشت که برد موشک کره شمالی بیش از ۱۰۰۰۰ کیلومتر بوده است. به گزارش منابع خبری، وزیر دفاع ژاپن نوع این موشک را قاره پیما خواند که بردی بیش از۱۰ هزار کیلومتر داشته است. این موشک ۶۹ دقیقه پرواز کرد.

وزیر دفاع ژاپن گفت که موشک قاره پیمای کره شمالی توانایی پرواز ۱۵۰۰۰ کیلومتر و برد کافی برای رسیدن به آمریکا را داشت.

خبرگزاری کیودوی ژاپن نیز گزارش داد که این موشک حدود ۲۰۰کیلومتری غرب جزیره «اوشیما» در هوکایدو فرود آمد. ژاپن اعلام کرده که این موشک  در مسیر بالا پرواز می‌کرده است.

پرتاب این موشک اعتراض شدید نخست وزیر ژاپن را به همراه داشت و آن را «غیرقابل قبول» خواند.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما